KOŠICE - Novela Občianskeho zákonníka, ktorá vstúpila do platnosti v júli uplynulého roka, výrazne napomohla správcom a prenajímateľom bytov efektívnejšie riešiť neplatičov. Dovtedy mali správcovia bytov problémy s deložovaním neplatičov. Kým došlo k rozhodnutiu súdov, prešlo niekedy aj niekoľko rokov. Novela umožnila ukončiť nájomnú zmluvu s neplatičom buď dohodou, alebo výpoveďou.
V novinách sa vzápäti zjavil inzerát v tomto znení „Ste neplatič? Pomôžeme vám.“
Firma, ktorá ponúka svoje služby, sídli v Prešove. Keď sme ju osobne navštívili s jednou neplatičkou Bytového podniku v Košiciach, konateľ mal pred sebou zoznam neplatičov bytového podniku s adresami a výškou nedoplatkov.
„Zohnať takýto zoznam nie je žiadny problém,“ odpovedal na otázku, ako sa k nemu dostal.
Nájomníčka tvrdí, že firma sa jej ozvala sama. Vedeli nielen jej telefónne číslo, adresu, ale aj výšku dlžnej sumy.
„Rozhorčilo ma to, nechápala som, ako môže byť takýto zoznam verejný? Pán na druhom konci linky ma ubezpečoval, že je to normálne a tvrdil, že môj problém mi pomôžu vyriešiť,“povedala nám.
Vo firme sme sa spolu s ňou dozvedeli, že má tri možnosti, ako sa dlhu zbaviť, hoci nemá peniaze.
Ak nechce prísť o strechu nad hlavou, môže si vybrať, či chce menší byt s tým, že jej ho nájdu a zároveň nájdu aj záujemcu o jej byt, ktorý uhradí dlhy.
Alebo jej môžu nájsť nejaký menší starší domček mimo mesta s tým, že do jej bytu nájdu nového nájomcu. Keďže nie je odkúpený a nemožno ho predať, transakcia prebehne ako fiktívna výmena jej bytu za ich družstevnú garsónku. V nej, samozrejme, bývať nebude, po odsúhlasení výmeny a vyplatení dlhov, sa urobí vklad do katastra na starší domček mimo Košíc.
V prípade, že by neplatič chcel radšej peniaze v hotovosti a mal sa ku komu odsťahovať, mohlo by dôjsť taktiež k fiktívnej výmene, resp. výmene len na papieri, a to tak, že by si vymenila s budúcim nájomcom byt a po realizácii by dostala dohodnutú sumu.
„Aj my sme sa snažili zistiť, ako sa firma dostala k zoznamom neplatičov. Dali sme podnet aj na trestné stíhanie,“ zareagoval poverený riaditeľ Bytového podniku v Košiciach Marián Varga.
Na otázku, či zoznamy nevyniesol nejaký pracovník podniku, Varga reagoval: „Nenašli sme žiadnu stopu, že by niekto vyniesol zoznamy z podniku. Z podniku sa nesmú vynášať žiadne doklady, vrátnici dávajú na to veľký pozor.“
Nuž, možno na to vrátnici dávajú naozaj veľký pozor, my sme však mohli odniesť v taške cez vrátnicu aj desať kíl dokladov.
Zaujímalo nás, či by si bytový podnik nemohol vo vlastnej réžii takto pomôcť riešiť dlhy, ako to ponúkajú súkromné firmy.
„Zo zákona je výmena dobrovoľným aktom dvoch ľudí. Ak by sme chceli robiť takúto činnosť, museli by sme urobiť cenník služieb. Má to však viacero háčikov, napríklad, čo v prípade, že niekto bude ochotný zaplatiť 150-tisíc korún nedoplatkov za trojizbový a dá k dispozícii 1-izbový byt. Lenže neplatič povie, že chce ešte 100-tisíc odstupného. To sú veľmi citlivé a zložité veci, do ktorých by sa bytový podnik nemal nikdy nechať vtiahnuť,“ reagoval Varga.
RENÁTA NÉMETHOVÁ