
Niekoľko stoviek klientov nebankových spoločností B.M.G., AGW a Horizont sa zišlo včera popoludní na Mierovom námestí v Trenčíne, kde podpisovali prihlášky do Združenia poškodených občanov, petíciu adresovanú vláde a prispeli finančnými príspevkami na činnosť združenia. FOTO TASR – RADOVAN STOKLASA
KOŠICE – Právny servis klientom nebankových inštitúcií chce poskytnúť v stredu založené občianske združenie Vaša nádej. Pokúsi sa vymôcť aspoň časť peňazí občanov zo subjektov, ktoré prestali vyplácať výnosy a vklady. Združenie založili právnici, medzi nimi aj Ján Čarnogurský mladší.
„Ukazuje sa, že právne vedomie väčšiny klientov je na veľmi nízkej úrovni, takže nevyhnutne potrebujú kvalifikovanú pomoc,“ myslí si Čarnogurský. Právnici dávajú napriek riziku do tohto pokusu svoje meno a nezaručujú, že sa im podarí vymôcť vklady v plnej výške. Čarnogurský: „Uvedomujeme si, že akýkoľvek altruistický (dobročinný) čin vyvoláva v súčasnosti na Slovensku pochybnosti a podozrievanie.“
Pomáhať chcú i najchudobnejším: „Náklady budeme hradiť z prostriedkov združenia. Iba v prípade, že sa nám podarí vymôcť časť pohľadávok, budeme klientom účtovať maximálne sedem percent z vrátených prostriedkov.“ Združenie podľa Čarnogurského nebude vytvárať zisk: „Myslím si, že je to maximálne férové.“
Podľa Čarnogurského je jednoduchšie, keď za klientov, ktorých je asi 200-tisíc, bude hovoriť jeden právny zástupca: „Konkurzné či vyrovnávacie konanie sa neporovnateľne urýchli.“ Väčšina klientov podľa neho ani nevie, čo by mala robiť.
Nikto zo zakladajúcich členov združenia údajne nemá v nebankových inštitúciách uložené peniaze. Rozhodnutie založiť združenie so svojím otcom, ministrom spravodlivosti, Čarnogurský nekonzultoval, len ho s ním oboznámil.
MIKULÁŠ JESENSKÝ