
Súčasťou spojeneckej ofenzívy proti zvyškom Talibanu a al-Káidy vo východnom Afganistane sú aj miestni bojovníci. FOTO - REUTERS
GARDEZ - Do okolia východoafganského mesta Gardez prúdia ďalšie posily, ktoré by mali pomôcť poraziť zakopaných príslušníkov Talibanu a al-Káidy. Ťažké boje o túto horskú oblasť trvajú už šiesty deň. K jednotkám spojencov by sa malo pripojiť 300 členov amerických špeciálnych jednotiek a 1000 afganských bojovníkov. „Sľúbili sme, že ich odtiaľ vyduríme a pošleme do pekla,“ povedal afganský premiér Hamíd Karzaj po telefonickom rozhovore s americkým prezidentom Georgeom Bushom.
V oblasti sa teraz nachádza asi 1200 Američanov. Operáciu Anaconda doplnili o ďalších 800 afganských bojovníkov a 200 vojakov zo západných krajín vrátane Kanady, Dánska a Nórska. Americké lietadlá v noci pokračovali bombardovaní pozícií nepriateľa, zakopaného v bunkroch a jaskyniach v zasnežených vrchoch. Podľa BBC ide o najmohutnejší útok zo vzduchu od začiatku operácie. Agentúry dodávajú, že americká armáda pri náletoch opäť nasadila ťažké bombardéry B-52.
Bojovníci Talibanu a al-Káidy, medzi ktorými sú Čečeni, Pakistanci a Uzbekovia, využívajú partizánsku taktiku boja podľa vzoru mudžahedínov, ktorí v rokoch 1979 až 1989 bojovali proti Sovietskej armáde.
Proti spojencom stojí asi 1000 bojovníkov porazeného Talibanu a teroristickej organizácie al-Káida. Podľa hovorcu americkej armády majora Briana Hilfertyho polovica z nich už nežije, aj keď zvyšok kladie stále silný odpor. V stredu podľa reportérov zahynulo asi 100 bojovníkov oboch skupín. Hovorca priznáva, že medzi obeťami kobercových náletov by mohli byť aj rodiny extrémistov, ktoré sa s nimi skrývajú v jaskyniach. „Museli vedieť, do čoho idú,“ ospravedlňoval Hilferty americký bombový útok, ktorý nerátal s civilistami v oblasti.
Od začiatku operácie v oblasti zahynulo najmenej osem Američanov a sedem Afgancov. Zranilo sa približne 40 amerických vojakov a 30 Afgancov.
Včera neboli známe informácie o ďalších mŕtvych, podľa reportérov niektoré americké jednotky zápasia s tuhou zimou a nedostatkom kyslíka vo vysokej nadmorskej výške.
Nepredpokladá sa, že by sa medzi bojovníkmi mohol nachádzať aj mulláh Umar a Usáma bin Ládin. V horách sa však skrýva niekoľko významných členov al-Káidy.
Podľa USA bitka o Gardez nie je poslednou vo vojne proti terorizmu v Afganistane, pretože sa v tejto krajine stále nachádzajú tisíce bojovníkov Talibanu a al-Káidy.
(peb, reuters, tasr)