Kvitnúce jahňady liesky sú predzvesťou jari. FOTO - IT |
Vo februári rozkvitajú niektoré kry. Dekoračne pôsobia najmä jahňady na poskrúcaných konároch liesky (Corylus avellana). Zo snehovej prikrývky vykúkajú zvončekovité kvety vresovcov a prebúdzajú sa aj čemerice. Neskôr sa objavujú šafrany. Koncom mesiaca sa, v závislosti od polohy záhrady, môže k nim pridať kalina voňavá (Viburnum fragans) a lykovce.
V tomto období začíname s tvarovacím rezom okrasných drevín. Koncom mesiaca môžeme prvýkrát zostrihnúť živý plot. Rezom podporíme rast i pučanie. V chladnejších oblastiach sa preto neponáhľame, aby nové výhony nespálil mráz. Pokračujeme v odbere vyzretých drevitých výhonkov a aplikujeme zimný postrek proti chorobám i škodcom. V skalke doplníme vrstvu štrku alebo jemnú kamennú drť, ktorá zlepší drenáž a zároveň poskytne rastlinám ochranu proti mrazu.
Kríčkové a stromčekové ruže musia byť ešte zakryté. Môžeme však rezať druhy Rosa rugosa, Rosa canina a Rosa multiflora. Predovšetkým však tesne nad zemou odstránime staré výhony a ker rovnomerne presvetlíme. Uvoľníme tak priestor pre mladé výhonky aj vo vnútri kra a zabránime vytvoreniu tŕňovej húštiny. Len mierne režeme porasty ruží, ktoré vytvárajú nepriepustný živý plot. Radikálny zmladzovací rez vykonáme iba na veľmi starých a neudržiavaných porastoch.
Na záhonoch prežije zimu bez veľkého poškodenia niekoľko druhov zeleniny. Ak je pôda rozmrznutá, zberáme z nich napríklad petržlen, kučeravý i ružičkový kel, pór a chren. Tieto druhy môžeme použiť aj bez tradičnej tepelnej úpravy na prípravu miešaných šalátov, zdobenie studených mís, na chlebíčky aj ako oblohu k mäsitým jedlám.
Veda potvrdila dlhoročné dobré skúsenosti záhradkárov s kompostom. Anglickí biológovia skúmali vplyv pravidelných dávok kompostu na zdravotný stav jahôd a hlúbovín. Výskyt škodcov na jahodách sa znížil o 90 percent, koreňové choroby na hlúbovinách boli minimálne. (pav)