Futbalová lopta pred Brandenburskou bránou v Berlíne. Majstrovstvá sveta odštartujú v júni v dvanástich nemeckých mestách. FOTO - REUTERS
Hoci majstrovstvá sveta vo futbale odštartujú v Nemecku až začiatkom júna, futbal už dnes hýbe celou krajinou. V Berlíne ho cítiť na každom kroku - na obrazovkách v metre i reklamných plagátoch. Čoskoro pribudnú aj obrovské kopačky pred Ríšskym snemom.
Majstrovstvá sveta vo futbale sa budú odohrávať od 9. júna do 9. júla v dvanástich nemeckých mestách a fanúšikovia uvidia dohromady 64 zápasov. Záverečný finálový bude v Berlíne na Olympijskom štadióne. Ten po takmer štvorročnej obnove, ktorá stála 250 miliónov eur, získal celkom novú tvár. Dnes má kapacitu 75-tisíc ľudí, nový VIP priestor a dve gigantické video obrazovky.
Novú podobu dostane aj obrovská televízna veža na Alexanderplatzi. Navlečú ju do plachty tak, aby vyzerala ako futbalová lopta. K čierno-bielej farbe sa pridá aj ružová, projekt totiž sponzoruje nemecký telekomunikačný gigant. Televíznu vežu vidno aj z lietadla - aj takto chcú Nemci spropagovať šampionát.
Aj futbalový sviatok však prenasleduje nepríjemná vtáčia chrípka. V Nemecku sa hovorí, že by pre ňu mohli dokonca majstrovstvá sveta zrušiť. Urobili by to však iba v prípade, keby vírus H5N1 zmutoval a bol by prenosný z človeka na človeka.
Futuristická stanica
Po tom, ako mesto v roku 2000 prehralo boj o olympijské hry, objavilo s futbalom novú chuť do života. Hoci je mestská kasa dlhodobo prázdna (rozšafné investície po páde Berlínskeho múra priniesli dlhy presahujúce 60 miliárd eur), počas šampionátu sa chce Berlín ukázať v čo najlepšom svetle. Keď v júni prídu prví futbaloví fanúšikovia, mala by ich ohúriť nová tvár mesta.
Ak pôjde všetko podľa plánu, koncom mája otvoria na mieste bývalej Lehrter Bahnhof centrálnu vlakovú stanicu. Práve odtiaľ bude každých 90 sekúnd odchádzať vlak, ktorý odvezie fanúšikov k Olympijskému štadiónu. Kým doteraz má Berlín množstvo menších vlakových staníc, po novom budú všetky prímestské vlaky, IC aj EuroCity stáť na novej stanici, ktorá sa stane najväčšou železničnou križovatkou v Európe. Vlaky ňou budú prechádzať v štyroch úrovniach. Ide o najdrahší projekt nemeckých železníc, ktoré za futuristickú budovu zaplatia 700 miliónov eur.
Nová stanica sa však nepáči bežným Berlínčanom. Mnohým prekáža, že stojí na obrovskom prázdnom priestore, kde sa takmer nič nedeje. Nie sú tam žiadne úrady, obchodné centrá, akurát obrovský park Tiergarten, kde sa v lete koná tanečná Love Parade. Ak sa budú chcieť dostať na známy bulvár Unter den Linden, Postupimské námestie či do západného centra mesta pri stanici Zoo, budú musieť presadať na mestské vlaky.
Nová linka metra
Pred šampionátom otvoria aj novú linku metra. Takmer dvojkilometrová dráha U55 mala premávať medzi Hlavnou stanicou a Brandenburskou bránou, pre problémy so spodnou vodou ju však dokončia najskôr na budúci rok. Do majstrovstiev sprejazdnia tunel len po Ríšsky snem.
Ľahšie dostupný bude aj Múzejný ostrov, malý ostrovček na Spréve, kde stojí päť najlepších múzeí - medzi nimi aj slávne Pergamonské. Podľa historického vzoru tu postavia nový most pre chodcov a cyklistov. Ostrov pred pár rokmi zapísali do zoznamu Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, momentálne ho kompletne rekonštruujú.
Milión turistov v meste
Radnica očakáva, že počas šampionátu príde do mesta milión turistov, čím sa vyšvihne medzi svetové top destinácie. Len v minulom roku navštívilo nemeckú metropolu 13 miliónov ľudí - najmä z Veľkej Británie, Holandska a Spojených štátov. Berlín sa tak dostal do prvej trojky najnavštevovanejších miest v Európe hneď za Londýn a Paríž.
Mesto sa však snaží ešte o lepšie výsledky a zlepšuje aj služby. Oproti Ríšskemu snemu postavia presklený pavilón s kioskom, suvenírmi, reštauráciou a infocentrom. Hladných turistov poteší stánok s klobáskami, ktorý bude pri pamätníku obetiam holokaustu.
Je to biznis
Nejde iba o športový zážitok, dôležitý je aj biznis. Odhady hovoria, že vďaka šampionátu porastie ekonomika o pol percenta a vznikne 50-tisíc nových pracovných miest. Bude to významný impulz pre krajinu, ktorú trápi päťmiliónová nezamestanosť. Vyhliadky na dobrý biznis majú najmä reštaurácie, bary a hotely.
Na Alexanderplatzi rekonštruujú obchodný dom postavený v socialistickom štýle. Dostane novú fasádu, bude väčší a pripravený ťahať peniaze z futbalových fanúšikov. Problémom pre biznis je však slabá znalosť angličtiny. Ťažko sa ňou dohovoríte aj na dôležitých dopravných križovatkách.
Bezpečnosť je prioritou
Prioritou šampionátu je bezpečnosť. Nemci nechcú ďalšiu tragédiu, ako sa to stalo na mníchovskej olympiáde v roku 1972, keď palestínski extrémisti prepadli izraelských športovcov, z ktorých jedenásť zomrelo. Spolkový minister vnútra Wolfgang Schäube povedal, že Nemecko urobí maximum, aby pripravilo bezproblémové majstrovstvá a zabránilo možným teroristickým útokom. Minister presadzuje zmenu ústavy tak, aby mohli v prípade potreby povolať armádu. Ide o kontroverzný návrh, s ktorým nesúhlasia sociálni demokrati.
Napriek tomu sa zdá, že do ulíc predsa len vyjde dvetisíc vojakov a v pohotovosti budú špecialisti na jadrový, chemický alebo biologický útok.
Polícia sa pripravuje aj na agresívnych fanúšikov najmä z Anglicka. Ak budú používať nacistické pozdravy alebo pochodovať, hrozí im, že ich zatknú. Obavy vzbudzujú aj obrovské televízne obrazovky, kde si budú mocť pozrieť zápasy fanúšikovia, ktorí sa nedostanú na štadión. Očakáva sa, že len do Berlína príde dvestotisíc ľudí, medzi nimi aj množstvo výtržníkov z Británie, Holandska či Nemecka.
Oslavy až do neskorej noci
Nemci bežne telefonujú na políciu, ak niekto ruší ich spánok. Počas šampionátu však budú musieť bujaré párty akceptovať. Berlín aj ďalšie nemecké mestá plánujú znížiť hlukové normy, aby mohli fanúšikovia oslavovať víťazstvo svojho tímu až do neskorej noci. Podľa súčasných pravidiel môže polícia zatvoriť pouličné happennigy po desiatej večer. Niektoré futbalové zápasy sa však skončia až o jedenástej, ak sa bude predlžovať a prídu penalty, možno aj okolo polnoci.
Fanúšikovia si budú môcť vychutnať aj jednu špeciálnu službu. Môžu prespať v lacných stanových mestečkách, kde nebudú chýbať sprchy, stánky s občerstvením, diskotéky a kyvadlová doprava na štadióny. Všade budú veľkoplošné obrazovky, na ktorých si budú môcť pozrieť zápasy. Ak sa hrať nebude, môžu sa vybrať na nákupy či výlet.
o o o
Berlín aj celé Nemecko sa chcú počas majstrovstiev sveta prezentovať ako príjemná a atraktívna krajina s výbornými službami. Tešia sa na športový zážitok a dúfajú, že ich tím postúpi až do finále, kde by sa mohol stretnúť s Brazíliou. Národnému tímu fandí aj kancelárka Angela Merkelová, ktorá sebavedomo vyhlásila, že Nemecko bez problémov postúpi zo základnej skupiny.
Olympijský štadión v Berlíne je jedným zo štadiónov, kde sa budú hrať zápasy futbalových majstrovstiev sveta. Štadión bol prv miestom pre konské dostihy. Neskôr ho prestavali, aby mohol slúžiť na olympijské hry v roku 1916. Tie sa však neuskutočnili, pretože vypukla prvá svetová vojna. Do dnešnej podoby prestavali štadión bratia Marchovci na olympiádu v roku 1936. Vyzerá ako koloseum a je jednou z ukážok nacistickej monumentálnej architektúry. Blízko sú 77 metrov vysoké hodiny s výhľadom na mesto a rieku Havel. Vo vnútri je dvojtonový zvon, ktorý údajne zvonil iba dvakrát - na začiatku a konci olympiády. Pri štadióne je obrovské priestranstvo, kde sa zmestí pol milióna ľudí. Nacisti tu často organizovali zhromaždenia, po vojne ho využívali britské vojenské jednotky. Dnes sa tu konajú popové koncerty. Štadión pred pár rokmi zmodernizovali, aby bol vo forme na futbalový šampionát. Architekti si dali záležať, aby úplne neprekryli pôvodný štýl stavby. FOTO - ČTK/AP
Koncom mája otvoria na mieste bývalej Lehrter Bahnhof centrálnu vlakovú stanicu, ktorej výstavba stojí 700 miliónov eur. Futuristická architektúra sa jedným páči, druhí ju odsudzujú. FOTO - REUTERS
Televízna veža na Alexanderplatzi v Berlíne bude mať podobu obrovskej futbalovej lopty. FOTO - REUTERS
Berlín sa pripravuje aj na záplavu sexu. Mesto očakáva stovky prostitútok, ktoré sa sem chystajú z celej krajiny, aby aj ony potešili futbalových fanúšikov. Liberálna berlínska radnica sa preto rozhodla propagovať bezpečný sex. Pred Olympijským štadiónom sa budú pohybovať ženy oblečené ako kondómy. Rozdávať budú ochranu a radiť, ako sa správať k prostitútkam. "Sexuálny leták" odporúča mužom, aby boli milí a rešpektovali kňažné lásky, dodržiavali osobnú hygienu, vždy používali kondóm a jasne povedali, aké služby chcú. Mimovládne organizácie a náboženské skupiny však varujú pred obrovským nárastom nelegálnej a nútenej prostitúcie. Spoločne preto odštartovali tzv. Červenú kampaň proti nútenej prostitúcii. Odhaduje sa, že počas šampionátu prídu len do Berlína tisícky žien z východnej Európy, mnohé nalákajú inzeráty na prácu v baroch, ale nakoniec ich prinútia k prostitúcii. ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR/AFP
Autor: Berlín - Bratislava