
Demonštrácie strany MIÉP pri príležitosti otvorenia budapeštianskeho múzea venovaného diktatúram, označovala maďarská opozícia za „prvú spoločnú akciu vládnej strany Fidesz a nacionalistickej MIÉP“. Tisícky stúpencov nacionalistickej strany vtedy usporiadali protest pred sídlom socialistov a otvorene ich spájali so zločinmi komunistického režimu. FOTO - ČTK
Treba si zvyknúť - a je to nový moment v americkej politike - že Washington sa k istým otázkam bude odteraz vyjadrovať menej zaobalene, povedal denníku Magyar Hírlap komentátor denníka The Washgington Post Jackson Diehl. Diehl svojím pondelňajším textom pobúril celú maďarskú politickú elitu. Zamýšľal sa nad poslednou vlnou rozšírenia NATO a zvlášť si všímal Maďarsko a Českú republiku. Orbán dneška, ktorý sa „vracia k atmosfére nacionalizmu 30. rokov“, by podľa neho bol prekážkou pre maďarský vstup do NATO.
Oficiálne je Maďarsko stále dobrým spojencom NATO a Amerika nijako nechce zasahovať do aprílových volieb. Americké veľvyslanectvo v Budapešti to zopakovalo od pondelka už dvakrát. Orbánov Fidesz a maďarská vláda to odvtedy denne omieľajú.
Jadrom problému pritom nie je, či Amerika považuje Maďarsko za prínos pre NATO, alebo nie, ale to, že dvojstranné vzťahy zaťažuje koketovanie Orbánovej vlády s nacionalistami. Nie je vylúčený ani scenár, že Maďarská strana spravodlivosti a života (MIÉP), ktorá je na úrovni rakúskych slobodných Jörga Haidera a Le Penovho Národného frontu, pomôže Orbánovi vyhrať voľby.
V tomto bode nie je názor Washington Postu veľmi ďaleko od názoru Bieleho domu. Najlepším spôsobom, ako reagovať, by teda bolo, keby sa Fidesz od tejto nacionalistickej strany dôsledne dištancoval.
Premiér Orbán takéto vyhlásenie doteraz nikdy neurobil. Predseda Fideszu Zoltán Pokorni v týchto dňoch vylúčil povolebnú koalíciu s MIÉP Istvána Csurku. To však ešte neznamená, že pravicová vládna koalícia nekalkuluje s Csurkovou tichou pomocou.
Koalícia okolo strany Fidesz a ľavicová opozičná Maďarská socialistická strana (MSZP) majú pred aprílovými voľbami vyrovnané šance a podľa všetkého o výsledku rozhodne tretia strana. MIÉP a Strana slobodných demokratov (SZDSZ), ktoré mali doteraz členstvo v parlamente isté, zápasia o päťpercentné minimum. Ak sa do parlamentu dostane len jedna z nich, voľby budú rozhodnuté. SZDSZ je tradičným koaličným partnerom socialistov. MIÉP doteraz politiku strany Fidesz ticho podporovala a týmto spôsobom by pravdepodobne mohla prežiť aj menšinová Orbánova vláda.
Tichá spolupráca MIÉP a Fideszu už funguje počas predvolebnej kampane. Tento týždeň csurkovci dokonca už sľúbili, že ich kandidáti pred druhým kolom odstúpia v prospech Fideszu. Orbán by chcel od Csurku ešte radšej ako podporu v koalícii získať jeho voličov. Púšťanie bublín, že sa môžu spojiť do koalície, ale, naopak, vracia váhavých voličov na stranu nacionalistov.
KLAUDIA LÁSZLÓOVÁ