Záber z kontroverzného filmu Paradise Now. FOTO - MOVIEWEB |
Zajtrajšie udeľovanie Oscarov budú tri rodiny v izraelskej Haife sledovať s úzkosťou. Ak v kategórii najlepší zahraničný film vyhrá snímka Paradise Now, bude to pre nich ťažký úder. Presne pred tromi rokmi totiž Josimu Mendelevichovi, Josimu Zurimu a Ronovi Kernanovi palestínsky terorista zabil deti. Išli v autobuse zo školy, v ktorom odpálil bombu.
Film Paradise Now, ktorý už vyhral Zlatý glóbus, rozpráva príbeh posledných hodín dvoch palestínskych priateľov, ktorí sa rozhodli stať sa "martýrmi". Nielen podľa rodičov zabitých detí je tento film ospravedlňovaním terorizmu a neprimeraným ukazovaním ľudskej tváre teroristov. Pod ich petíciu za stiahnutie filmu z oscarovskej nominačnej listiny sa už podpísalo viac ako tridsaťtisíc ľudí. Mendelevich, Zuri a Kernan ju doviezli do Los Angeles, aj keď vedia, že ich šance sú nulové.
Všetci traja hovoria, že nechcú nikoho cenzurovať a chápu aj umeleckú slobodu, no nemyslia si, že tento film by mala akadémia oceniť. "Predstavte si, že by vznikol film vysvetľujúci pohnútky tých, ktorí stáli za 11. septembrom, terorom na Bali, v Londýne či Madride. Nominovali by ste ho na Oscara?" pýta sa v denníku Jediot Achronot uznávaný izraelský novinár David Ben-Calev. Naznačuje tak to, čo si myslí
časť izraelskej verejnosti: ak ide o Izrael, kopnúť si môže každý.
Režisér filmu Hanny Abu-Asad, ktorý sa narodil v Nazarete, ale žije v Holandsku, tvrdí, že nakrútil len pravdu. Teroristické útoky Palestínčanov označuje za odpoveď na izraelský teror. V rozhovore pre Jediot Achronot po krátkom váhaní na otázku, či by sa aj on stal samovražedným atentátnikom, odpovedal: áno. Novinára vzápätí požiadal, aby hrdinov jeho filmu neoznačoval za teroristov.
Na zajtrajšom ceremoniáli bude zaujímavé aj to, ako označia krajinu pôvodu filmu. Na Zlatých glóbusoch totiž organizátori vyhlásili, že reprezentuje Palestínu, čo Izrael veľmi pobúrilo. Palestína je historický názov pre územie, ktoré zahŕňa aj dnešný Izrael a zároveň naznačuje, že Palestínčania už majú vlastný štát. Po diplomatickom tlaku už na nominačnom večere o filme povedali, že pochádza z palestínskych samosprávnych území. Izrael má tento rok pocit, že filmový priemysel je proti nemu.
Šance na získanie Oscara má aj Steven Spielberg a jeho Mníchov. Film o akciách Mossadu po zavraždení izraelských športovcov na olympiáde v roku 1972 tiež v Izraeli označujú za protiizraelský, pretože Spielberg v ňom podľa mnohých nerobí rozdiely medzi teroristami a odvetou izraelských tajných agentov.