Görnera včera navštívil kolega z advokátskej kancelárie Milan Matala: „Bol by som radšej, keby som ho takto nevidel.“
Správcova rodina požiadala včera ministra vnútra o policajnú ochranu. On postúpil žiadosť policajnému prezidentovi. To, či ochranu dostal, alebo nie, polícia nechce povedať: „Nepoviem ani áno, ani nie,“ reagoval hovorca vyšetrovateľov Stanislav Ryban.
Na traumatológii na Kramároch včera policajti v uniformách neboli. „Je pod dostatočnou policajnou kontrolou,“ povedal prvý policajný viceprezident Jaroslav Spišiak.
Aj druhý Görnerov kolega z kancelárie Marcel Jóža bol z útoku v šoku. Potvrdil, že Görner takmer celý svoj čas venoval prípadu Devín banky: „Neexistoval žiadny iný prípad, ktorý by ho mohol takto ohroziť.“
Aj keď útočníci Görnerovi nič neukradli, všetci oslovení sú veľmi opatrní pri spájaní útoku s Devín bankou.
Objavili sa však úvahy, že v týchto dňoch mali prísť na účet banky peniaze z deblokácií ruského dlhu. Kolegovia spomenuli faktúru pre Slovenské elektrárne. Hovorkyňa elektrární Alena Melichárková však tvrdí, že elektrárne dali Devín banke výpoveď koncom augusta 2001. Odvtedy s ňou nemajú obchodné vzťahy.
Kolegovia tvrdia, že Görner je slušným človekom: „Zrejme sa mu to nevyplatilo. Doteraz sme si mysleli, že nemá žiadny problém.“ Matala hovoril s Görnerom naposledy v utorok poobede okolo piatej: „Potom mal zrejme nejaké stretnutia.“ Zaujímavé podľa nich je, že išiel domov taxíkom, čo robí málokedy. Vyšetrovateľ vypočuje Görnera pravdepodobne dnes, ak to dovolí jeho stav. Podľa Rybana existuje niekoľko verzií prípadu.
Görner bol členom Národohospodárskej komisie, čo je poradný orgán SDĽ. Na starosti mal spravodlivosť, vnútro a legislatívu. Jeho kolegovia tvrdia, že sa so žiadnymi politickými špičkami nestretával, o jeho členstve v orgáne vedeli: „Striktne oddeľoval prácu a súkromie.“
Podpredseda SDĽ Ladislav Orosz bol útokom šokovaný: „Nevedel som, kto je správcom konkurznej podstaty Devín banky. Dozvedel som sa to z novín.“ Görnera osobne pozná: „Nedávam tomu žiadnu politickú súvislosť.“
MONIKA ŽEMLOVÁ
Schmögnerová: Görner zrejme niekomou nevyhovoval
BRATISLAVA - Pavol Görner, ktorého v utorok večer vo vlastnom vchode brutálne zbili dvaja zatiaľ stále neznámi páchatelia, striedal na mieste správcu konkurznej podstaty právnika Ernesta Valka. Toho sudca Krajského súdu v Bratislave Eugen Palašthy vymenoval za správcu deň pred začatím platnosti novej vyhlášky. Podľa nej správca už nezíska z konkurzu maximálne desať percent, ale len desať miliónov a bude určovaný podľa zoznamu správcov.
Valko sa pod vplyvom rôznych protestov funkcie vzdal a Palašthy už podľa poradia v zozname vymenoval Görnera: „Dostal sa tam náhodou,“ hovorí sudca. Zároveň súhlasí, že Devín banka je horúcim zemiakom: „Všeličo sa mohlo stať, vylúčiť nemôžem nič.“
Valkovi sa nikto nevyhrážal: „Bol som tam príliš krátko, zrejme sa nestihli spamätať.“ Valko hovorí, že doteraz nenapadli ani jedného správcu konkurznej podstaty: „Tam sú také veci, škoda reči.“ Svedomie by si podľa neho mali spytovať aj osoby, ktoré okolo Devín banky vyvolali hystériu.
Konkurz majú okrem hlavného správcu na starosti aj traja osobitní správcovia. Jeden z nich Zoltán Hájos takisto nevedel, či prípad súvisí s deblokáciami: „Priebežne robíme aj s deblokáciami. Čo môže byť príčinou, je širokým pojmom. Aj sú zmluvy, aj nie sú. Veci ako deblokácie, napríklad mandáty, keď sme ich hľadali - neboli. Potom sa našli.“ Ak bude Görnerov stav dlhšie vážny, sudca rozhodne o dočasnom náhradníkovi.
Exministerka financií Brigita Schmögnerová dúfa, že Görner bude schopný vypovedať a udalosť objasní. Takisto predpokladá, že útok súvisí s jeho funkciou správcu: „Je zrejmé, že niektoré záujmové skupiny chcú využiť speňažovanie majetku banky vo svoj prospech.“
Schmögnerová sa s Görnerom rozprávala po jeho vymenovaní za správcu. Ocenila, že sa dohodli, že je treba hovoriť s dvomi najvýznamnejšími veriteľmi - Fondom na ochranu vkladov a ministerstvom financií: „Z rozhovoru som nadobudla presvedčenie, že jeho záujmom je uspokojovať veriteľov čo najvhodnejšie. Asi to niekomu nevyhovuje.“ Schmögnerová je presvedčená, že Görner nejakému nátlaku čeliť musel. „Prečo by ho dopredu bili? To by asi nebolo logické.“
Görner nikomu zo svojich kolegov nátlak nespomínal.
(mož, sp)