Európska komisia sa odčlenením prepravnej a distribučnej siete plynárenských podnikov snaží zabezpečiť transparentné fungovanie trhu s plynom. ILUSTRAČNÉ FOTO - ČTK |
BRATISLAVA - Hoci rozdelenie Slovenského plynárenského priemyslu na tri spoločnosti od 1. júla bude stáť plynárne nemalý balík peňazí, na cenách plynu pre domácnosti by sa to odraziť nemalo. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví, ktorý na ceny plynu dohliada, však potvrdzuje, že tlak na zdražovanie plynu sa očakávať dá. Regulátor však zatiaľ nevie, aké náklady SPP pri rozčlenení vzniknú a ako pri ňom firma precení majetok.
Náklady, ktoré vzniknú SPP pri delení, a nanovo precenený majetok môžu ovplyvniť regulované zložky ceny plynu a následne aj cenu pre domácnosti.
Podľa zdroja blízkeho regulačnému úradu sú so započítavaním nákladov na rozdelenie problémy všade v Európe. Plynárne si obvykle chcú do regulovaných cien pretaviť aspoň časť nákladov na rozdelenie, ktoré samy nepotrebujú, ale vyžaduje ho európska smernica.
Predložené náklady na rozdelenie spoločnosti bude úrad posudzovať veľmi prísne. "Budeme sa snažiť, aby sa regulované ceny plynu nepohli," povedal predseda úradu Karol Dvorák. Po prvom júli sa situácia pre úrad trochu skomplikuje: Namiesto jedného plynárenského podniku bude komunikovať už s tromi spoločnosťami.
Regulačný úrad dnes určuje ceny za prepravu aj distribúciu plynu. Na cenu suroviny, teda ropy, od ktorej sa odvíja cena plynu dosah nemá. Tá závisí od zmlúv uzavretých medzi SPP a ruskými dodávateľmi. Práve pre tieto vonkajšie vplyvy sa v posledných rokoch zdražoval plyn všade na svete.
Aj po rozdelení budú zákazníci dostávať faktúry od materskej spoločnosti, od SPP. "Kontakt so zákazníkom spadá pod obchod so zemným plynom. Táto činnosť zostáva po právnom rozčlenení v materskej firme," povedala hovorkyňa SPP Dana Kršáková. Zároveň odmietla bližšie konkretizovať, ktorá firma dostane najviac majetku: "Informácie zverejníme, keď budú k dispozícii."
SPP nechce zverejniť, ani koľko bude unbundling stáť. "Nie je to verejná informácia," povedala Kršáková.
Sumu nevie ani regulačný úrad. "Kým náklady plynárov na rozdelenie nepoznáme," povedal Dvorák. Orientovať sa pri ich určení nedá ani podľa ostatných európskych podnikov, ktoré už majú unbundling za sebou. "Je to neporovnateľné. Napríklad vo Francúzsku sú plynárne oveľa väčšie než na Slovensku," vysvetlil šéf úradu.
Plynárenský podnik sa od začiatku júla rozdelí na niekoľko spoločností. Po unbundlingu, ktorý je de facto ukončením otvorenia slovenského trhu s plynom, prejde distribúcia plynu, spolu so zodpovedajúcim majetkom, teda s plynovými rúrami vedúcimi od zásobníkov s plynom po plynový uzáver v dome, na spoločnosť SPP - distribúcia. Prepravu plynu, teda tranzit z Ruska a potom ďalej do Čiech, bude mať na starosti SPP - preprava. Táto firma bude zároveň vlastniť plynovod. Ich materskou firmou bude holding SPP.