Chalida Misaala (v strede) zatiaľ prijali v Iráne či v Sýrii. Rusko bude prvou z veľmocí, ktoré preruší blokádu Hamasu. Amerika aj Európa ho považujú za teroristické hnutie. FOTO - SITA/AP |
Hamas dnes príde na pozvanie prezidenta Vladimira Putina do Moskvy. Je to jasný signál, že izraelské a americké snahy o izoláciu víťaza palestínskych parlamentných volieb v nearabskom svete boli márne.
Washington a Jeruzalem aspoň dúfajú, že Rusi Palestínčanom pripomenú ich záväzky. Moskva sa tvári, že na Hamas bude tlačiť. Aspoň tak o tom informujú svetové agentúry. Pre domácu agentúru Interfax však hlavný ruský vyjednávač na Blízkom východe Alexander Kalugin vylúčil, že by sa chystala nejaká veľká ofenzíva. "Budeme Hamasu vysvetľovať pozíciu medzinárodného spoločenstva, o tlaku nemôže byť ani reči," povedal Kalugin.
Delegáciu Hamasu vedenú exilovým lídrom hnutia a hľadaným teroristom Chalidom Misaalom síce neprijme prezident Vladimir Putin, ako si to želala, ale je celkom možné, že dostane prijatie u šéfa diplomacie Sergeja Lavrova.
Rusi nevyhovenie požiadavke Hamasu na stretnutie s prezidentom označujú za signál pre hnutie, že ešte nie je celkom štandardným partnerom.
Izraelskí diplomati, ktorí sú neoficiálne ruskou politikou šokovaní, oponujú, že len ťažko možno predpokladať, že Hamas rozumie nuansám moskovskej diplomacie. Pozvanie totiž dostal Hamas od Putina a minister zahraničia nie je žiadny druhotriedny úradník ministerstva.
Delegácia Hamasu pred cestou do Moskvy dostávala rozumy od sýrskeho ministerstva zahraničia. Šéf delegácie Misaal sa totiž zdržuje v Damasku a Sýria je jedna z mála krajín, ktoré mu boli ochotné poskytnúť azyl.
Hamas svoju prvú veľkú medzinárodnú príležitosť považuje za porážku Američanov a Izraela a za šancu predstaviť svoj pohľad na izraelsko-palestínsky konflikt. Jednoznačne tiež dáva najavo, že sa nedá dotlačiť k diskusii o medzinárodných požiadavkách na svoje uznanie. Tými sú uznanie práva Izraela na existenciu, odzbrojenie a uznanie doterajších dohôd s Jeruzalemom.
Rusko na rozdiel od Európy a Ameriky nepovažuje Hamas za teroristickú organizáciu a má teda voľnejšie ruky. Izrael jeho angažovanosť hnevá. Oficiálne však stále stojí o dobré vzťahy s Moskvou. Dôvodov je niekoľko: Rusko má aspoň virtuálny vplyv v arabskom svete, je členom blízkovýchodného kvarteta (spolu s USA, EÚ a OSN), stálym členom Bezpečnostnej rady OSN a v Izraeli žije takmer milión ľudí, ktorí tam prišli z Ruska či bývalého Sovietskeho zväzu.
V Izraeli budú o necelý mesiac voľby a všetky strany stoja o ruských voličov. Veľký konflikt s Moskvou by ich mohol nahnevať, aj keď prevažná väčšina z nich nemá na Rusko práve najlepšie spomienky.
Úradujúci premiér Ehud Olmert, ktorý o sebe začal tvrdiť, že vie po rusky, lebo tak sa s ním rozprávala babka, povedal, že mu Putin prisľúbil, že Rusko nikdy neuškodí Izraelu. Preventívne však zrušil návštevu svojej šéfky diplomacie Cipi Livni v Moskve.