Kedy vzniklo vydavateľstvo Belimex?
Vydavateľstvo Belimex tohto roku oslávi desiate výročie svojho vzniku. Medzi prvé tituly, ktoré vydalo, patrí Smrekova Maľovaná abeceda s ilustráciami Martina Kellenbergera.
Na akého čitateľa sa orientuje?
Vydávame literatúru pre deti i dospelých. Pre deti od leporel pre najmenších cez knižočky pre väčšie deti a malých školákov, ako napr. Môj macík, Riekanky z čítanky, Oženil sa Haťa-Paťa, Ako Jožko Pletko..., Rozprávky z opočítadla a rôzne hádanky a hlavolamy spojené s maľovankami, kde si deti môžu potrénovať svoju predstavivosť. Pre dospelých vydávame edíciu z klasickej literatúry SVETOVÍ AUTORI a DOBRODRUŹNÉ ROMÁNY, kde zaraďujeme už osvedčené, ale vždy svieže klasické diela. Vyšiel napr. Zločin a trest od Dostojevského, Jana Eyrová od Charlotty Brontëovej, Galsworthyho Puto najsilnejšie, Balzacovi Úradníci, Dumasovi Traja mušketieri, Maupassant, Diderot, Zola atď. Z pôvodnej slovenskej tvorby sme vydali knižky priam pre fajnšmekrov. Básne Milana Rúfusa na obrázky Vladimíra Kompánka – spoluprácou týchto dvoch majstrov vznikla krásna knižočka Po čom to chodíme. Mladý vinársky odborník Vladimír Hronský sa prezentoval v našom vydavateľstve knižkou Slovenské vína. Je to zaujímavá a pútavo napísaná publikácia pre odborníkov i laikov, ktorí sa chcú dozvedieť viac o slovenskom „kráľovskom moku“ – jeho výrobe, odrodách na Slovensku, ako ho skladovať, podávať a napokon i piť.
Koľko kníh ročne vyprodukujete na slovenský knižný trh?
Vlani vyšlo v Belimexe 25 titulov, tento rok by sme chceli vydať okolo 40 kníh. Chceme rozšíriť našu produkciu i o diela populárno-náučné, zamerané najmä na zdravie a životný štýl.
Vyvážate aj do zahraničia?
Knihy dol zahraničia zatiaľ nevyvážame. Pri ich vydávaní však úzko spolupracujeme s poľskými, českými a slovinskými vydavateľstvami.
Aký bol doteraz váš najúspešnejší knižný titul?
Najúspešnejších titulov bolo niekoľko. Z literatúry pre deti to boli napr. knihy Môj macík, Riekanky z čítanky a Rozprávky z počítadla, ktoré získali diplom Najkrajšia kniha Slovenska. Z pôvodnej literatúry Po čom to chodíme a Slovenské vína. Z klasickej literatúry Zločin a trest, Jana Eyrová a i. K najzaujímavejším knihám však patrí kniha Ako ďaleko je do Šanghaja. Je to denník dvadsaťročného, literárne nadaného mladíka, ktorý po neúspešnej liečbe zo závislosti od alkoholu a drog zomrel. Pred čitateľovým zrakom sa z denníka odvíja melodramatický oblúk búrliváckeho i boľavého príbehu mladého života.
Čo máte v pláne vydať v tomto roku?
V tomto roku by sme radi pokračovali v edícii klasickej literatúry. Tu sa práve chystáme vydať slávny román Victora Huga Chrám Matky Božej v Paríži, pri príležitosti dvestoročnice autorovho narodenia. Takisto chystáme niekoľko nových titulov pre deti a myslím, že nesklameme ani svojimi populárno-náučnými knihami. Budeme pokračovať aj vo vydávaní diel z pôvodnej slovenskej tvorby, pripravujeme napr. knihu z literárnej pozostalosti Vincenta ))Šikulu a i. Chystáme isté prekvapenie aj na Medzinárodný knižný veľtrh Bibliotéka, ktorý bude v novembri v Bratislave, ale ak to má byť prekvapenie, o tom radšej ešte nebudem hovoriť.
Autor: Zhovárala sa Miriam Sarah Peciarová