Juraj Kollár - Krajinomaľba, olej na plátne, 200 x 120 cm, 2003. FOTO - AUTOR |
Juraj Kollár (1981), absolvent pražskej Akadémie výtvarných umení a Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave, prenikol na verejnosť ako maliar, ktorý skúma hranice priestoru vo vzťahu k ľudskej existencii, k aktualizácii fyzického bytia v duchovnej výpovedi.
Nedávno sme sa mohli s jeho tvorbou stretnúť na súhrnnej maliarskej výstave pod názvom Prievan, v putovnom kurátorskom projekte Richarda Gregora a Beaty Jablonskej, ktorá mapovala súčasné polohy slovenskej maľby.
Galéria Kunstraum B v nemeckom Kieli zameraná na súčasnú tvorbu stredoeurópskeho priestoru, otvorila doteraz najsúhrnnejšiu prezentáciu Kollárovej tvorby. Výstava ju predstavuje v dvoch rovinách, v ktorých sa prelínajú pohľady na industrializáciou poznačenú krajinu a pocit straty nevinnosti. Ten však neústi do beznádeje, ale skôr do hľadania nových východísk.
"Na plátne sa prelína senzuálna skutočnosť s iluzívnou predstavou o realite za účelom potvrdenia skutočnosti v jej spochybniteľnosti a strate," podčiarkuje Kollár. "Poňatím krajiny poukazujem na priestor sociálne podmanivý až naturálne kritický v kontraste oproti industriálnej realite a estetizácii technického pokroku." V Kollárových krajinách ožíva naša súčasnosť v jej protikladoch, plná hluku a brutality, ale i ticha a nehy. V krajine, do ktorej nás autor pozýva, stromy vystierajú ruky k oblohe ako v modlitbe a autá zaparkované za múrom americkej ambasády sa premieňajú na lačné šelmy.
Výstava, ktorú kurátorsky pripravil Jan-Christof Klemmt, potrvá do 18. marca. (bs)