The Hermit & The Ferryman sú Oskar Rózsa (vľavo) a Lubor "Umelec" Priehradník. Na dnešnom vystúpení by mali zaznieť aj skladby z ich pripravovaného debutového albumu. FOTO - PATRIK ŠPANKO
Súčasťou osláv 15. výročia vzniku vydavateľstva L.C.A. je aj literárno-hudobno-filmový festival Multimediálnym festivalom Azyl dnes pokračujú bratislavské oslavy 15. výročia vydavateľstva L.C.A. Počas večera, ktorý potrvá v klube Babylon až do ranných hodín, je pripravená filmová projekcia, literárne performance a niekoľko koncertov.
Azyl rozbehnú o 18.00 h krátke filmy baskickej kinematografie. Po nich sa pódia zmocní literárna úderka Živý dôkaz, ktorá sa opäť pohrá s textami klasikov. Vlado Janček, jeden z jej členov, predstaví aj vlastný projekt Tretí sektor sľubujúci nový hudobný žáner "tip-top". Na svet mu pomôže aj známy hip-hopový dídžej Jazzy.
Hoci L.C.A. väčšina ľudí pozná ako vydavateľstvo pôvodnej slovenskej literatúry, len málokto vie, že jeho majiteľ Koloman Kertész Bagala začínal s predajom hudobných nosičov. Nedávno sa k tomu vrátil, keď popri literatúre začal vydávať aj CD.
V rámci edície Azyl spolu s hudobníkom Marošom Hečkom pripravil albumy zoskupení Double Affair a Home Made Mutant, ktoré sa oba predstavia aj na dnešnom festivale. Mimochodom, druhá menovaná formácia si práve dnes po prvýkrát zahrá naživo v plnej zostave.
O ďalší koncert sa tiež postará zaujímavé zoskupenie - Oskar Rózsa a Lubor Priehradník (alias Hermit & Ferryman) si prizvali ako hostí gitaristu Maťka Zajka s bubeníkom Ajdžim Sabom. Na záver vystúpi známy nujazzový dídžej Kinet, ktorý bude zabávať publikum až do tretej hodiny rannej.
Azyl filmovú zložku nevybaví len "baskickým" úvodom. Počas večera organizátori ešte odovzdajú cenu víťaznému filmu projektu "najlepších minútových reklám na život" a ku takmer všetkým koncertom pripravuje videoprojekcie zoskupenie Kufrik Brothers.
Literatúra je najmä o mlčaní
Predstavením svojho zobraného diela začal v utorok oslavy L.C.A. laureát Ceny Dominika Tatarku Stanislav Rakús. Čitatelia sa tak majú možnosť znovu stretnúť s knihami ako Žobráci, Pieseň o studničnej vode, Mačacia krajina či Nenapísaný román.
Spisovateľ a literárny vedec Stanislav Rakús je známy ako výborný rozprávač, no napriek tomu sú jeho knihy čitateľsky náročné. "Literatúra je fikcia a písaný text je zásadne odlišný od hovoreného," vysvetľuje to autor známy tým, že jeho knihy vznikajú pomaly, keďže jednotlivé slová stále škrtá či prepisuje.
"Podľa mňa sa v jazyku literatúry vyjadruje podstata mlčaním," dodáva. "Autor solitér napíše len polovicu textu, tú druhú dopíše až múzický čitateľ."
Peter Zajac sa priznal, že texty Stanislava Rakúsa mu pripomínajú výtvarné umenie. Pri ich výklade si preto pomáha pojmami ako zárezy či rany: "Rakúsove texty sú rany, ktoré hovoria o bezbranných ľuďoch," vysvetľoval všetkým prítomným.
V čase, keď väčšina spisovateľov plače nad nízkym počtom čitateľov domácej tvorby, Rakús priznáva, že preňho to nie je až také dôležité. "Literatúra je v poriadku, keď nemá veľa čitateľov - i preto som nikdy nenačal Harryho Pottera," dodal s úsmevom. (tp)