Ľudsko-právna aktivistka Irina Krasovská, vdova po zmiznutom bieloruskom podnikateľovi, ktorý bol kritický voči režimu, ukazuje fotografie bieloruských predstaviteľov podozrivých z politických vrážd. FOTO - ČTK/AP |
e Alexandra Lukašenka.
Bieloruská tajná služba ani po týždni neprepustila mladých aktivistov, ktorí sa venujú pozorovaniu volieb. Štyroch členov organizácie Partnerstvo, zaoberajúcej sa volebným monitoringom, zatkla KGB minulý týždeň v utorok.
"Odvtedy som svojho muža nevidela," rozpráva Volha Ancypovičová, maželka Timofeja Drančuka, ktorého spolu s ostatnými zadržiavajú v jednej z väzníc v Minsku. Timofeja nemôže navštíviť, ani mu zavolať. "Jediný kontakt, ktorý s ním mám, je prostredníctvom advokáta," rozpráva Volha.
KGB ich zatknutie vysvetlila "riadením ilegálnej organizácie, ktorá zasahuje do ľudských práv". Prehreškom organizácie Partnerstvo bola neplatná registrácia. Žiadne oficiálne obvinenie proti nim zatiaľ nevzniesli. Ich prípadom sa zaoberá minská prokuratúra.
"V Bielorusku môžete byť obvinený z hocičoho, napríklad aj z rozdávania kalendárikov alebo zbierania podpisov pre opozičného kandidáta. Zločincom sa môžete stať aj za jednu kritickú vetu proti režimu. O tom, či nakoniec budú aktivisti odsúdení, nerozhoduje prokurátor alebo sudca, ale ten, čo rozhodol o ich zadržaní," rozpráva právnik Ignatenko.
Spolu s kolegom Evdokimovom v spolupráci s viacerými mimovládnymi organizáciami v Bielorusku plánujú iniciovanie medzinárodných súdnych procesov proti oficiálnym predstaviteľom Bieloruska, podozrivým z vrážd a zmiznutí bieloruských opozičných politikov a novinárov.
Medzi najznámejšie prípady patrí zmiznutie bývalého ministra vnútra Jurija Zacharenka, opozičného politika Viktora Gončara a podnikateľa Anatolija Krasovského, ktorí zmizli v roku 1999. O rok neskôr zmizol aj novinár Dimitrij Zavadský.
Vdovy zmiznutých Bielorusov - Irina Krasovská a Svetlana Zavadská sa v pondelok stretli s americkým prezidentom Georgeom Bushom, ktorý im vyjadril sústrasť a podporil ich v hľadaní spravodlivosti. "V našej krajine vládne naozajstná diktatúra. Sú tam politickí väzni," rozprávala Krasovská pred Bielym domom, pričom v rukách držala fotografie bieloruských predstaviteľov podozrivých z politických vrážd.
"Moc vytvorila také podmienky, že ľudia, ktorí sa môžu stať nejakým spôsobom alernatívou proti Lukašenkovi, miznú na ulici za bieleho dňa. Existuje dostatok dôkazov a svedectiev, že na ich zmiznutí sa podieľala tajná služba," rozpráva Evdokimov. V Bielorusku sa podľa neho už vyčerpali všetky možnosti, ako dostať pred súd zodpovedných za politicky motivované vraždy. "Prokuratúra aj súdy ignorujú dôkazový materiál," vysvetľuje Evdokimov.