Rudyard Kipling: Kniha džunglí

Zlý tiger unesie ľudské mláďa, lebo v hierarchii zvierat tak klesol, že už neloví, ale unáša bezbranných. To sa však vo svete zvierat nesmie stať. Musí platiť zákon džungle, ale nikto nesmie zlenivieť a priživovať sa na zmenených pravidlách. Vlci džungľu

rešpektujú a nedovolia, aby ju tiger Šer Chán nerešpektoval. Vezmú mu ľudské mláďa Maugliho a vychovajú ho podľa vlčích pravidiel. Maugli je človek vlk, a preto je jeho osud spätý aj s džungľou, aj s ľudskou civilizáciou.

Príbehy unesených detí fascinovali ľudí od pradávna - detí, ktoré by mohli priniesť viac svetla do znalostí o živote zvierat a tajomstva džungle. Známy Tarzanov príbeh však nikdy nedosiahol citlivosť, s akou sa Kipling zmocnil témy života v džungli, dieťaťa, ktoré vychovali vlci a záhad okolo lovcov - zvyčajne tigrov - čo možno pre chorobu alebo pre starobu strácajú plachosť pred iným životom, ako je ten v džungli, a napádajú ľudské obydlia, kde ruch a pohyb má nové pravidlá.
Taktiež záhady okolo pradávnych civilizácií, ktoré vraj nazhromaždili nesmierne bohatstvá, ovplyvňovali konanie dobrodruhov a darebákov všetkých kalibrov, pre ktorých džungľa a zvieratá boli len prekážkou brániacou dostať sa k bohatstvu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Kipling, ktorý ako chlapec od indického služobníctva stokrát počul tieto rozprávania, ich písomne zachytil, a zachoval aj ich poetiku jednoduchosti a krásy. Ľudia pradávno personifikovali zvieratá, rozprávky majú práve preto takú prekrásnu atmosféru, lebo v nich zvieratá ľudskou rečou posielajú posolstvo o svojom svete. Obdivuhodné vnímanie dvoch svetov, ktoré spolu súvisia, lebo nemôžu bez seba existovať, je prvým poučením o svete, ktorý nás obklopuje. Keďže v 19. storočí sa ešte poznanie odovzdávalo písaným slovom, to muselo byť presné, príťažlivé a dokonale vypovedať o svete, kam obyčajný človek nemal prístup. Vďaka literatúre sa džungľa a tajuplné zvieratá v nej dostávali do domu človeka. Aby boli výpovede zrozumiteľné a nie len opisné, zvieratá používali ľudskú reč na osvetlenie záhad ich života.

SkryťVypnúť reklamu

„Po chvíli ticho zoskočila a povedala: Ja som ti prvá dávala mlieko. Ale Bagira má pravdu. Človek sa napokon vráti k ľuďom.
- Možno, - povedal Maugli a zachmúril sa . - No túto noc som ďaleko od ich stopy. Čakaj tu, ale nech ťa neuvidí!
- Ty si sa ma nikdy nebál, Žabka moja, - povedala matka Vlčica, no vzápätí zmizla ako tieň a vtiahla sa do vysokej trávy.
- Ateraz, - povedal veselo Maugli, keď skočil do chalupy, - sedia všetci okolo Baldeva a ten im rozpráva o veciach, čo sa nikdy nestali."

Niektorí Kiplingovi vyčítali anglický koloniálny prístup k Indii, jej prírode, k jednoduchým obyvateľom indického vidieka. Je pravda, že Kipling patril ku kolonizátorom, ale Knihy džunglí sa to nedotklo. Zlí sú aj Indovia aj Európania, ktorí stratili úctu k ľuďom, zvieratám a svojmu okoliu. Zlý je aj tiger, niektoré druhy hadov, ktoré treba potrestať, vlastne všetci, čo sa odcudzili svojej prírodnej podstate. Úctu k džungli majú tie zvieratá a ľudia, čo svoje poslanie na tomto svete nezamenili za lov na bohatstvo.

Kipling sa v roku 1907 stal najmladším nositeľom Nobelovej ceny za literatúru, a to ako prvý Angličan. Úspech vystriedali smrť jeho syna v prvej svetovej vojne, smrť dcéry a samotárstvo. Literárne činným bol však naďalej, stal sa svetobežníkom, ale do milovanej Indie sa už nevrátil. Zaujímavé je aj jeho osobné priateľstvo s kráľom Jurajom V., ktorého v Anglicku považovali za čudáka.
Spisovateľ a básnik zomrel v roku 1936. Už počas života mu vyšlo niekoľko reedícií jeho kníh a prekladali ich do iných jazykov. Napísal mnoho diel, najväčší úspech zožal práve dokonalou personifikáciou sveta zvierat v džungli.

SkryťVypnúť reklamu

Diskusie o prežití vo svete zvierat a návrate do civilizácie pokračovali až do objavenia skutočných detí džungle, ktoré vyrástli medzi zvieratami. Ich návrat do civilizácie a kontakt so svetom ľudí vôbec nebol jednoduchý a idylický. Deti zomreli predčasne a nenaučili sa komunikovať podľa ľudských predstáv. Vonkoncom sa nestali Tarzanmi, a nepochopili, čo je písané slovo.

Napriek tomu svet Maugliho, jeho matky vlčice, veľhada, vlčice Akely, tigra Šer Chána, zostáva príťažlivý možno práve preto, že je taký vzdialený a neznámy.
Diskusiu vyvolalo zobrazenie Maugliho, ktorého v roku 1974 nemohol výtvarník Burian zobraziť na titulnú stranu nahého, lebo cenzúra to nepovolila. Maugli, podobne ako Tarzan, má na sebe bedrové rúško - zrejme si ho tak skrášlili vlci, aby sa priblížil ich predstave o človeku.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: ds

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 646
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 406
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 728
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 261
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 406
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 731
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 931
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 289
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu