Na internetovej stránke Slovenskej lekárskej komory bol oznam už včera. FOTO SME - PAVOL MAJER
Tisíce lekárov nepodpísali zmluvu so Všeobecnou zdravotnou a oddnes mienia pýtať peniaze od pacientov, minister Zajac im hrozí odobratím licencieBRATISLAVA - Niekoľko tisíc lekárov v ambulanciách by malo oddnes žiadať pacientov, aby zaplatili za ošetrenie, ktoré nie je akútne. Takáto situácia vznikla v našom zdravotníctve po prvý raz.
Čo sa stalo? Slovenská lekárska komora neodporučila svojim členom podpísať nové zmluvy so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou, ktorá má asi tri milióny poistencov. Včera vypršala platnosť pôvodných zmlúv.
Lekári si včera pripravovali cenníky a dnes ich vyvesia na ambulancie s oznámením, že nemajú zmluvu so Všeobecnou. Minister zdravotníctva Rudolf Zajac im odkázal, že ak budú vyberať peniaze na drevo, "osobne sa postará, aby prišli o licenciu".
Podľa generálneho sekretára lekárskej komory Eduarda Kováča lekárom umožňuje tento postup práve Zajacova reforma a "najväčšia nespokojnosť je v Košickom, Prešovskom, Bratislavskom, Trnavskom a Banskobystrickom kraji".
Bratislavský všeobecný lekár Peter Lipták povedal, že jeho cenník "bude zohľadňovať náklady, ktoré mám s prevádzkou ambulancie". Poisťovňa ponúkla podľa neho také podmienky, že by z nich dokázal pokryť iba polovicu nákladov.
Podľa odhadov by sa k výzve komory nepodpísať zmluvu s poisťovňou mala pripojiť asi polovica ambulantných lekárov, teda viac ako tritisíc všeobecných, detských lekárov aj špecialistov.
Hovorkyňa Všeobecnej Petra Kafúnová povedala, že nemohli pristúpiť na podmienky komory, pretože by to pre poisťovňu znamenalo zvýšenie o deväť miliárd korún, ktoré nemá.
Zdravotnú poisťovňu možno vymeniť len raz do roka, najbližšie až od januára 2007. Ak sa poisťovňa nedohodne na zmluvách, poistenci Všeobecnej zdravotnej si budú musieť hľadať iného lekára alebo budú až do konca roka za vyšetrenia platiť.
Podľa Kováča v systéme zdravotnickej reformy chýba inštitút, ktorý by rozhodol v situáciách, keď sa lekár a poisťovňa nevedia dohodnúť. Komora už dávno upozorňuje, že finančná situácia v zdravotníctve je neudržateľná.
Zmluvy so Všeobecnou, naopak, odporúčajú podpísať dve ďalšie lekárske organizácie - Asociácia súkromných lekárov a únia špecialistov. V týchto organizáciách je podľa prezidenta asociácie Ladislava Pásztora viac ako polovica ambulantných lekárov na Slovensku.
Prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov Eva Reháková povedala, že v celom systéme zdravotníctva sú lekár aj pacient rukojemníkmi poisťovne.
Politici sa líšia v názore, kto je zodpovedný za vzniknutú situáciu. Opozícia viní Zajaca a jeho reformu, koaliční politici obviňujú Slovenskú lekársku komoru, že sa politicky pridala k opozícii.
Ekonóm a riaditeľ Nadácie F. A. Hayeka Martin Chren hovorí, že toto zlyhanie je chybou nového systému. "Je v podstate nemožné, aby sa taký komplexný systém, ako je zdravotníctvo, podarilo riadiť reguláciami bez negatívnych efektov." Socialistické zdravotníctvo má podľa neho také negatíva ako rady u lekárov, úplatky a nedostatok investícií.
"V súčasnom mačkopsovi socialistického modelu s drobnými prvkami trhu sú to zasa zlyhania niektorých vzájomne nekompatibilných súčastí," povedal.
Podľa Chrena poisťovne nie sú skutočnými nákupcami zdravotnej starostlivosti, odvody sú vlastne len dane oblečené do iného pláštika a pacient stále nie je zákazníkom. "A to všetko je v područí komplexnej cenovej a procesnej regulácie."
Čo sa stalo a čo môže pacient robiť
Od dnešného dňa budú lekári, ktorí nepodpísali zmluvy so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou, bezplatne ošetrovať pacientov iba v akútnych prípadoch. Ak po ošetrení zistia, že nešlo o akútny stav ohrozujúci zdravie, pacient bude za ošetrenie platiť.
Ak je pacient poistencom Všeobecnej zdravotnej poisťovne, môže sa informovať v pobočke, ktorá má zoznam zmluvných lekárov a zmeniť lekára podľa ich zoznamu.
Môže odložiť vyšetrenie.
Môže žiadať poisťovňu o príspevok na nezmluvného lekára.
Môže zaplatiť a súdiť sa s poisťovňou.