BRUSEL - Európska únia sa rozhodla hodiť záchranné lano ľuďom, ktorí sa stanú "obeťami" globalizácie, a teda prídu o prácu pre rozsiahle zmeny ekonomiky. Na tieto účely má byť vyčlenený špeciálny fond, do ktorého členské krajiny vložia päťsto miliónov eur ročne.
"Nepôjde o podporu firiem, ale pracovníkov. Peniaze sa použijú na rekvalifikáciu, poradenstvo, prípadne na príplatky k platu na obmedzený čas," vysvetlil český komisár Vladimír Špidla, ktorý bude návrh spolu s predsedom komisie José Barrosom predkladať kolegom na schválenie.
Ako a ktorí ľudia budú môcť na podporu siahnuť? Podľa Špidlu Európska komisia uvoľní peniaze vtedy, keď v jednom regióne zasahujúcom aj viaceré krajiny dôjde k rozsiahlemu prepúšťaniu. Vzťahuje sa to aj na rušenie napríklad textilných, železiarskych či lodiarenských podnikov. Základnou podmienkou bude, že tieto krajiny postihnú v danom regióne aspoň tisícku ľudí alebo najmenej jedno percento zamestnancov v krajine.
Vznik fondu schválili členské štáty na poslednom summite. Popudom na vznik fondu bol okrem iného aj prípad americkej počítačovej spoločnosti Hewllet-Packard, ktorá vo Francúzsku prepustila tisícky ľudí. O podporu budú môcť žiadať členské krajiny, ktoré musia tiež garantovať, že peniaze takpovediac "nevyletia komínom".
Nové členské štáty fondom však príliš nadšené nie sú, pretože v ňom vidia skôr podporu pre starých členov, ktorých reštrukturalizácia zastaralých odvetví len čaká. Pre jeho vznik nevidel príliš veľký dôvod český premiér Jiří Paroubek ani jeho slovenský kolega Mikuláš Dzurinda. "Keď sa Slovensko ťažko reštrukturalizovalo, tak tiež nijaký fond pre zamestnancov zanikajúcich podnikov nebol," poznamenal Dzurinda. Špidla nesúhlasí, naopak, je presvedčený, že aj stredná Európa bude musieť prejsť zásadnejšími štrukturálnymi zmenami než zvyšok EÚ. "Napríklad Česká republika má typicky prierezové hospodárstvo. Niektoré odbory majú perspektívu, iné nie," poznamenal Špidla. Je zároveň presvedčený, že peniaze budú rozdelené rovnomerne a nepôjdu len do jedného regiónu.
Spolu má byť na sedem rokov k dispozícii 3,5 miliardy eur a nevyčerpané peniaze z jedného roka bude možné prenášať do ďalších. Vznik fondu viac-menej záleží na tom, či a za akých podmienok bude definitívne dohodnutý veľký rozpočet Európskej únie, ktorý zatiaľ blokuje ako nedostatočný Európsky parlament.
JOHANNA GROHOVÁ