Postup Česka z príjímateľa na donora sa mohol uskutočniť aj vďaka tomu, že krajina nemala v posledných rokoch úver od Svetovej banky. Na snímke premiér Českej republiky Jiří Paroubek (vľavo) a prezident Svetovej banky Paul Wolfowitz. FOTO - REUTERS
BRATISLAVA, PRAHA - Svetová banka sa s vládou Českej republiky dohodla, že krajina už nebude od banky dostávať rozvojovú pomoc, ale naopak, že sa bude finančne spolupodieľať na pomoci rozvojovým krajinám. Česi sa tak najnovšie hrdia tým, že podľa banky oficiálne patria k vyspelým krajinám, na rozdiel napríklad od Slovenska. Hoci sa na tom banka aj Česko dohodli už minulý rok, oficiálne to oznámili včera na medzinárodnej finančnej konferencii v Prahe za účasti prezidenta Svetovej banky Paula Wolfowitza.
Zmenu štatútu však spochybňuje samotný ekonóm svetovej banky: "Nejde o zmenu štatútu na vyspelú krajinu," povedal denníku SME v tejto súvislosti Anton Marcinčin. Na porovnanie uviedol Slovinsko, ktoré začalo prispievať na rozvojové krajiny pred dvoma rokmi a je pritom ekonomicky oveľa rozvinutejšie ako krajiny Visegrádskej štvorky.
Ako sa dostať medzi svetovú "elitu"? Hlavným kritériom je podľa metodiky banky výška príjmu na jedného obyvateľa krajiny, ktorá je v súčasnosti stanovená na 5685 dolárov. Nemenej dôležitá je aj vôľa vlády, ktorá zmenu podnecuje. K ďalším kritériám patrí napríklad (na Slovensku obmedzený) prístup ku kapitálovým trhom, nečerpanie ďalších úverov či pretrvávanie chudoby aj napriek relatívne vysokému príjmu na obyvateľa. Samotné rozhodnutie o takzvanej graduácii, teda postupe, je založené predovšetkým na dialógu a dohode so Svetovou bankou.
"Slovensko je v súčasnosti poberateľom pomoci, čo by sme mali plne využiť," myslí si Marcinčin. Podľa neho sa teraz nedá predpovedať, kedy sa rozhodne slovenská vláda rokovať o zmene so Svetovou bankou. Rozhodnutie vlády bude závisieť od stavu ekonomiky a od záujmu vlády, ktorá vzíde z tohtoročných volieb.
Prípravné rokovania slovenského ministra financií Ivana Mikloša, ktorý Slovensko v rokovaniach zastupuje, so Svetovou bankou sa už začali, povedal denníku SME hovorca ministra Peter Papanek. Termín, kedy začne Slovensko prispievať na rozvojovú pomoc, však v súčasnosti nechcel predpovedať.
Zmena štatútu by mohla byť spojená aj so vstupom Slovenska do Európskej menovej únie, a teda prijatím eura. "Dá sa predpokladať, že keď vstúpime do menovej únie, tak sa zmení aj štatút voči Svetovej banke," povedal analytik Poštovej banky Miroslav Šmál.
Priebeh graduácie
Proces graduácie má začať uchádzač. Ten pozostáva z rokovaní so Svetovou bankou a oficiálneho oznámenia o úmysle graduovať. Tým krajina potvrdí, že prijala záväzok nečerpať ďalšie úvery zo Svetovej banky. Nakoniec postup potvrdí samotná banka. Po oficiálnom oznámení o graduácii nastáva prechodné obdobie, ktoré by nemalo prekročiť tri rozpočtové roky, počas ktorého má krajina i naďalej právo čerpať technickú pomoc a poradenstvo Svetovej banky. (r)
* zmena z poberateľa na prispievateľa
Kritériá pre graduáciu
* výška príjmu na obyvateľa (Pre finančný rok 2006 je 5685 dolárov)
* nečerpanie nových úverov
* prístup na kapitálové trhy
* hodnotenie, či chudoba pretrváva aj napriek vysokému príjmu na obyvateľa
* ukončené štrukturálne a inštitucionálne reformy, a to aspoň v návrhoch
Zdroj: Svetová banka, MF SR