BRATISLAVA - Národná banka Slovenska včera naordinovala ekonomike prísnejšiu terapiu, než čakali ekonómovia. Väčšinou siedmich hlasov z desiatich Banková rada NBS rozhodla, že zvýši základnú úrokovú sadzbu z troch na tri a pol percenta. Proti nebol nikto. Analytici pritom predpokladali, že to bude o polovicu menej. Slovenskú korunu to vyhnalo do nového historického rekordu. Vyššie sadzby platia oddnes.
Naposledy banka zvyšovala úroky pred štyrmi rokmi, keď sa obávala, že schodky rozpočtu a zahraničného obchodu by mohli cez vysoké úroky rozvrátiť ekonomiku a znehodnotiť korunu.
Prevencia vyššej inflácie
Guvernér NBS Ivan Šramko a jeho kolegovia z Bankovej rady včera riešili inú dilemu: Ako spomaliť infláciu tak, aby sa rýchlo rastúca ekonomika neprehriala. Teda aby Slovensko nemalo v budúcnosti problémy s vysokými cenami a klesajúcou životnou úrovňou.
"Rastúci trend vývoja ekonomiky sa zrejme zachová aj v ďalších štvrťrokoch, čo bude vplývať na vývoj inflácie, a to vo forme vzniku dopytových tlakov," povedal Šramko. Inými slovami, banka sa obávala, aby ľudia v eufórii rýchlo rastúcich platov nezačali kupovať ešte viac tovarov a služieb ako doteraz. Ceny by tak rástli neúmerne rýchlo. Vyššími úrokmi chcela NBS z toho istého dôvodu sťažiť aj prístup ľudí k spotrebným úverom.
"Mzdy rástli vlani rýchlo, zvyšoval sa dopyt spotrebiteľov, banka chcela zabrániť možnému prehriatiu ekonomiky," komentuje z inej perspektívy rozhodnutie Bankovej rady ekonóm UniBanky Viliam Pätoprstý. Ekonóm Slovenskej sporiteľne Juraj Kotian oponuje: Zatiaľ sa nezdá, že by sa ekonomika prehrievala. "Pri rozhodovaní NBS bol dôležitejší jej budúcoročný cieľ, keď plánuje znížiť infláciu pod dve percentá, najmä pre zavedenie eura. "To bol hlavný dôvod razantného zvýšenia úrokov," povedal Kotian.
Zdraženie peňazí pod vplyvom vyšších centrálnych úrokov zvýši úroky z vkladov a úverov. Firmy budú investovať o niečo menej a ľudia o niečo viac sporiť. Dopyt po tovaroch a službách sa mierne zníži, čo sa prejaví na pomalšom raste cien, prípadne na ich poklese. Banka potom dosiahne svoje: inflácia klesne.
Úroky z vkladov porastú
Rozhodnutie NBS pocítia ľudia a firmy prakticky okamžite. "Exportéri to pocítia v znížení tržieb," povedal šéf Klubu 500 Tibor Gregor.
Zdraženie peňazí sa paradoxne dotkne viac vkladov ako úverov, a to najmä pre silnú konkurenciu medzi bankami. Niektoré banky zvyšujú úroky už dnes. Prípadné zdraženie pôžičiek viac postihne malé domácnosti a malé firmy. Veľké podniky si totiž berú úvery najmä v eurách, či už doma alebo v zahraničí a úroky z eurových pôžičiek sa odvíjajú od základnej sadzby Európskej centrálnej banky (ECB). Tieto pôžičky mierne zdražejú, iba ak ECB vo štvrtok zvýši základnú sadzbu, ktorá je v súčasnosti dve percentá. Podobne je to aj pri vkladoch v eurách: ich úročenie závisí od sadzby ECB.