Premiér, minister kultúry a minister financií sa boli pozrieť v rámci kontrolného dňa na to, ako vyzerá nové divadlo. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL |
Podľa premiéra sa pohľad vlády na charakter tejto budovy v uplynulom období "vyvinul". "Obnovila sa dôvera medzi vládou a novým vedením SND, výsledkom tejto dôvery je aj naše presvedčenie, že tento domu musí mať jedného gazdu, bude to stánok kultúry, dom SND," vyhlásil. Odpovedi na otázku, či predchádzajúce plány vlády s touto budovou boli výsledkom nedôvery voči SND, sa vyhol.
Ešte v novembri 2004 Dzurindova vláda rozhodla, že budova má byť dostavaná zo súkromných prostriedkov, má slúžiť aj ako kongresové centrum a jej správu mala vykonávať akciová spoločnosť. Po protestoch verejnosti i parlamentu vláda memoradum s firmou Truthheim Invest zrušila.
Vlani v júli schválila dofinancovanie novostavby z prostriedkov získaných za odpredaj nehnuteľností v správe SND a zriadenie Správcovskej organizácie SND. Aj túto organizáciu nakoniec po protestoch divadla minister zrušil.
Dnes premiér tvrdí, že "stánku kultúry" treba prispôsobiť tak interiéry, ako aj okolie budovy. Prípadný predaj okolitých pozemkov je podľa neho vecou "veľkej politickej zodpovednosti". "Prvého septembra tento dom ožije," prisľúbil premiér.
Poslanec Dušan Jarjabek (Smer) termín začatia prevádzky zobral s rezervou. Ak by premiér postupoval podobne razantne už pred dvoma rokmi, boli by už podľa neho divadelníci v budove,
Stavba sa má dokončiť v súčinnosti s SND. Ministerstvo kultúry totiž napríklad požaduje, aby boli sedadlá v činohernej sále doplnené skladacími stolíkmi tak, aby sa v sále mohli konať aj kongresy. Táto zmena by si podľa našich informácií vyžiadala asi osem miliónov korún dodatočných nákladov.