BRATISLAVA - Na Slovensku pribúda prípadov odhalenej korupcie, súdy začínajú vynášať prvé rozsudky. Polícia cíti, že ľudia sú o čosi ochotnejší spolupracovať. "Aj vďaka medializácii niektorých prípadov sú bezprostrednejší, už sa tak neboja spolupracovať a polícia to veľmi víta," vyhlásil policajný hovorca Martin Korch.
Tvrdí, že rastúci počet ľudí ochotných spolupracovať síce nie je enormný, "ale je to v pozitívnych číslach".
Aj prípad, v ktorom hlavného aktéra včera Špeciálny súd v Banskej Bystrici zatiaľ neprávoplatne odsúdil za prijatie 1,5-miliónového úplatku na sedem rokov, bol odhalený vďaka konateľovi súkromnej firmy, ktorý nahlásil, že od neho úradník žiada úplatok.
"Na Slovensku bol zaznamenaný pozitívny posun v tejto oblasti, viac ľudí je ochotných nahlasovať tieto aktivity," hovorí prezidentka Transparency International Emília Sičáková-Beblavá.
Rozhodnutie súdu privítal exminister spravodlivosti Daniel Lipšic. "Prísna sankcia je účinným prostriedkom, ako bojovať proti korupcii," uvádza sa v jeho vyhlásení.
Aj Sičáková-Beblavá povedala, že riziko korupčného správania sa znižuje tým, že "sa ľuďom vysielajú signály, že v prípade, ak sa dopustia takéhoto činu, môžu čeliť sankciám".
Na základe aktuálnych výskumov verejnej mienky Sičáková-Beblavá tvrdí, že občania negatívne vnímajú vývoj korupcie najmä v zdravotníctve a súdnictve, vnímanie sa zhoršuje aj v oblasti miestnej samosprávy.
Naopak pozitívny trend ľudia cítia v školstve a polícii. (rp)