Po výbuchu sopky Tambora na indonézskom ostrove Sumbawa zahynulo v roku 1815 pravdepodobne až 100 000 ľudí. Výskumníci, ktorí už 20 rokov skúmajú miesto výbuchu, objavili stratené kráľovstvo.
Odkryli ruiny domu s dvoma jeho obyvateľmi, ktorých pochoval popol. Našli aj bronzové a keramické misky, ktoré sú pre historikov veľmi dôležité v súvislosti so starovekou indonézskou kultúrou.
Šéf expedície, profesor Haraldur Sigurdsson tvrdí, že výbuch sopky Tambora bol najväčšou a najsilnejšou erupciou v novodobých dejinách a mestečko Tambora by sa mohlo stať Pompejami východu.
V Tambore výbuch sopky pochoval 10 000 ľudí a na následky erupcie zahynulo až 117 000 obyvateľov oblasti. Výbuch zasiahol aj Molocké súostrovie, ostrov Jáva a časť ostrovov Bali a Lombok. Do vzduchu sa dostalo 400 miliónov ton sírnych plynov, čo spôsobilo globálne ochladenie a nasledujúci rok 1816 bol známy ako "rok bez leta". Problémy s úrodou sa v danom čase objavili dokonca aj v Amerike a Európe.
"Všetci ľudia, ich domy a ich kultúra, to všetko je tam stále zapečatené v stave, v akom to bolo v roku 1815. Je dôležité, aby sme túto pečať nepoškodili a pomaly ju začali otvárať," povedal Sigurdsson. Na budúci rok sa chce na ostrov vrátiť a hľadať rozsiahly drevený palác, ktorý sa pod vrstvami popola a lávy údajne nachádza.
Výskumníci z univerzity v Severnej Karolíne v spolupráci s expertmi z indonézskeho vulkanologického inštitútu prehľadávali miesto pomocou špeciálneho radaru. Zamerali sa na oblasť, kde miestni už dávnejšie našli zvyšky keramiky a úlomky kostí.
Zuhoľnatené telo v odkrytých ruinách domu patrilo pravdepodobne žene, ktorá v tom čase pracovala v kuchyni. Našli pri nej aj sklenenú fľašu a kovovú mačetu. Druhú osobu našli tesne pred vchodom do domu.
Podľa odborníkov výbuchom sopky zanikla miestna civilizácia. Tá vzbudzovala záujem vedcov už od začiatku 19. storočia, keď do oblasti zavítali holandskí a britskí bádatelia. (jah, čtk, tasr)