"Ak bude používať Veľkú Britániu ako základňu na vyvolávanie násilných nepokojov alebo terorizmu v iných krajinách, jeho status utečenca môže byť veľmi rýchlo znovu posúdený," povedal v pondelok britský šéf diplomacie Jack Straw. Reagoval tak na vyjadrenia Berezovského pre ruské rádio.
Ruský miliardár pre Echo Moskvy povedal, že už viac ako rok a pol pripravuje prevrat proti ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi. "Putin aj parlament sú nelegitímni, pretože prijali niekoľko protiústavných riešení. Najhoršie je priame vymenovanie gubernátorov," povedal rádiu.
V konflikte s Kremľom je prakticky odvtedy, čo na prezidentskú stoličku po Borisovi Jeľcinovi zasadol Putin, pred ktorým sa pred šiestimi rokmi stiahol do Londýna. Od roku 2003 ho pred vyhostením do Ruska, kde ho obvinili z daňových podvodov, chráni status utečenca. Pre svoju prostorekosť teraz oň môže prísť.
Vyjadrenia ministra zahraničia Jacka Strawa na adresu Berezovského prišli v čase, keď chladné vzťahy medzi Moskvou a Londýnom ešte ochladli. Briti pijú Rusom krv už niekoľko rokov. Kremľu sa nepáči, že im nechcú vydať Berezovského ani bývalého lídra čečenskej vlády Achmeda Zakajeva.
Naposledy ich vzťahmi pred mesiacom otriasol špiónsky škandál, v ktorom ruská tajná služba obvinila britských diplomatov zo špionáže pre MI6 a ovplyvňovania vnútornej politiky prostredníctvom mimovládnych organizácií. Na čiernom zozname sa ocitla aj Helsinská skupina. Nezisková organizácia, ktorá sa venuje ľudským právam a často kritizuje Kremeľ za ich porušovanie v Čečensku.
Podľa Financial Times má však aj Londýn svoj limit, pretože je ochotný poskytovať základňu pre oponentov ruského režimu. Príprava prevratu proti Putinovi je jednoznačne už za hranicami prijateľnosti pre britskú vládu.
MIREK TÓDA