Kancelárka Merkelová ihneď pricestovala na ostrov Rujana potom, čo tu labaratóriá potvrdili výskyt smrtiaceho vírusu H5N1. FOTO - REUTERS |
Usmievavá, rázna, sebavedomá. Angela Merkelová má za sebou prvých 100 dní v kancelárskom kresle. Svojím ráznym nástupom prekvapila Nemecko i Európu.
Novosť a senzácia, že je na čele krajiny prvý raz v dejinách žena, sa však už pomaly vytráca. Nemecko teraz čaká, že Merkelová začne reformovať krajinu.
Kresťanskí a sociálni demokrati si ako hlavný program stanovili, že do roku 2009 skrešú nezamestnanosť a naštartujú nemecké hospodárstvo. Až teraz sa však ukáže, ako veľká koalícia funguje a či je schopná spolupracovať.
Prvé tri mesiace kancelárka Merkelová zvládla bez problémov. Naučila sa, čím zaujať verejnosť a ako sa správať pred kamerami. V zelenej vetrovke sa prechádzala po ostrove Rujana ihneď, ako tam potvrdili vtáčiu chrípku. Neústupne žiadala o prepustenie nemeckej archeologičky, ktorú uniesli v Iraku. Verejne rozprávala, že má rada futbal a verí, že nemecký tím postúpi počas majstrovstiev sveta čo najďalej.
Podľa prieskumov si dve tretiny Nemcov myslia, že kancelárka vládne úspešne. Rastú aj preferencie jej materskej strany. Konzervatívcov z CDU/CSU by dnes volilo 40 percent ľudí. Naopak sociálni demokrati zaostávajú o viac ako 10 percent.
Sociálni demokrati si uvedomujú, že aj napriek tomu, že majú vo vláde najlukratívnejšie kreslá, za kancelárkou a jej stúpencami zostávajú v úzadí. Šéf frakcie sociálnych demokratov Peter Struck tento týždeň štiplavo vyhlásil, že Merkelová musí preukázať väčšie nasadenie ako doteraz. Len ťažko však nachádzajú priestor na konkrétnu kritiku.
Kancelárka sa výborne uviedla aj na medzinárodnej scéne. Rešpekt nováčikov z únie získala na decembrovom summite, keď do bruselskej pokladnice prihodila pár desiatok miliónov a zabránila tak ďalšiemu krachu rokovaní. Obnovila aj tradičnú os Berlín - Washington, ktorá sa rozbila po rozpútaní vojny v Iraku. Prezidentovi Bushovi však nezabudla vo Washingtone pripomenúť, že Gautánamo odporuje medzinárodnému právu a treba ho zavrieť.
S prezidentom Putinom sa v Moskve vďaka tomu, že vyrastala v komunistickej NDR, porozprávala po rusky. Podarilo sa jej udržať strategické partnerstvo, jedným dychom však poukázala aj na problémy s ľudskými právami a vojnou v Čečensku.
Jej úspechy doma sú však menšie. Okrem reformy federálneho systému sa nepodarilo dohodnúť ešte nič. Nemcov pritom čakajú nevyhnutné zmeny - dôchodková a zdravotnícka reforma či znižovanie byrokracie. Merkelová si navyše pohnevala aj vlastných stúpencov. Pre dobro veľkej koalície sa vzdala radikálnej reformy pracovných trhov a musí zvýšiť dane, aby zalátala diery vo verejnom rozpočte.
Nemecko stále trápi viac ako päťmiliónová nezamestnanosť. Počet ľudí bez práce navyše mierne rastie, aj keď podľa ekonómov ide o sezónne výkyvy. V lete by sa mali čísla podstatne zlepšiť aj vďaka boomu, ktorý vyvolá futbalový šampionát. Ekonómovia sú optimistickí a čakajú, že hospodárstvo porastie rýchlejšie ako v posledných rokoch.
Sto dní po nástupe novej vlády majú však Nemci podstatne lepšiu náladu. Natancujú síce na uliciach, prieskumy však ukazujú, že hľadia optimistickejšie do budúcnosti. Neočakávane narástla aj dôvera nemeckých firiem v ekonomiku, je najlepšia za posledných 14 rokov.