Členovia Chinaski Michal Malátný (vľavo) a Pavel Grohman, ktorí sa zhovárali so SME. FOTO SME - PAVOL MAJER |
"Hľadáme slovenskú speváčku alebo skupinu," vysvetlil dôvod návštevy v Bratislave Michal Malátný, spevák Chinaski. "Chceme s nimi odohrať slovenské turné. Každého sa pýtame, koho by nám odporučil. Chceme niekoho, kto robí podobné pesničky ako my."
Česká kapela Chinaski sa stala tento rok českým Zlatým slávikom, získala titul Kapela roka, v troch kategóriách je nominovaná na cenu Anděl roka a jej album Music Bar je najúspešnejším cédečkom u susedov s takmer 60-tisíc predanými nosičmi.
Muzikanti o tom hovoria: "K cenám nemáme prehnané vzťahy. Pre nás sú najdôležitejšie koncerty." No Pavel Grohman, bubeník kapely, dodáva: "Divácke ocenenia nás úprimne potešia. Je to spätná väzba od ľudí, pre ktorých hudbu robíme. Odborné ceny sú zložitejšie. V hudbe sa nedá súťažiť ako v športe, kde sa jasne dá ukázať, kto dobehol do cieľa skôr."
Radšej preto majú koncerty. Slovenské turné odštartujú 7. mája. Mysleli si, že hosťom na ich koncertoch bude Zuzana Smatanová. Keď mali turné v Českej republike, pozvali si ju. Ona však teraz dala prednosť Mirovi Žbirkovi.
"Nechápem, že sa dohovorila so Žbirkom," usmieva sa Michal Malátný. Zrejme je to pre ňu výhodnejšie. "Asi áno, lebo to dopadlo tak, že ide so Žbirkom. A je to," reaguje.
Na turné sa teší: "Hrávame každý druhý deň a v pohode to zvládame." Na kolotoč okolo si zvykli. "Ak sa ide na turné, viem, že to takto bude. Skočím do toho ako do bazénu," vysvetľuje Pavel Grohman.
To, že aj na Slovensku patrí ich singel Tabáček z Music Baru medzi najhranejšie, muzikanti vedia. Napriek tomu, že Malátný tvrdí: "Nepočúvam rádio." Smeje sa pri tom. Grohman: "Hranosť tej skladby nás milo prekvapila. Že sa páči ľuďom v Čechách a aj na Slovensku."
Priznáva však, že obohranosť jednej veci poslucháčov môže znechutiť. V hudobných kruhoch si už kritici robia žarty, že reklamná nálepka na Music Bare "Pozor! Obsahuje Tabáček!" je viac ako výstižná.
"Neviem, ako to funguje na Slovensku, ale u nás v Čechách sa v rádiách pesnička mastí tak dlho, až ju ľudia začnú nenávidieť. Až potom sa začne nasadzovať druhý singel od konkrétneho interpreta," súhlasí Grohman. "Myslím si, že tento prístup nie je k tým skladbám spravodlivý, pretože máloktorá pesnička môže byť dlho obľúbená, keď ju počujete každú hodinu."
Na druhej strane aj páni z Chinaski vedia, že s tým neurobia nič. "Nemôžeme volať do každého rádia, aby ju tak často nehrali. Takže sme radi, že ju hrajú. No ak ju hrajú príliš často, je to na škodu tej pesničky. Verím, že fanúšikovia chápu, že my ako skupina za to nie sme zodpovední," dodáva Grohman, ktorý, paradoxne, písal jej text.
Priznáva, že Tabáček je mixom toho najlepšieho z českých kapiel Buty, Mňága a Žďorp, Lucie. "Áno, hovorí sa to. Ja občas počujem naše prvky v skladbách iných kapiel."
Malátný nesúhlasí: "Keď stále cestujeme, spoznávame veľa ľudí a inšpiráciu dostávame od nich. Píšeme také normálne pesničky o živote." No priznáva, že aj v českých rádiách sa stále hrajú rovnakí interpreti. No Name, Miro Žbirka, Richard Müller a Elán.
Dokola vyhrávajú aj všetky ceny. Ten systém platí aj v Českej republike. "Aneta Langerová (víťazka prvej série Česko hľadá SuperStar) bola jediná, ktorá výrazne a nezabudnuteľne zasiahla do českej hudobnej scény. Robí to dobre," vysvetľuje Malátný.
A na otázku, či je slovenská a česká hudobná scéna vyrovnaná, odpovedá: "Samozrejme. Každá má svoju vlastnú tvár, ale je to vyrovnané. Fanúšikovia sú veľmi fajn. Máte tu krásne dievčatá. No nemáme s nimi žiadne kuriózne zážitky, ako by ste možno čakali."
(hab, mt)
O hokejovom zápase Česko - Slovensko
Malátný: "Počúvali sme ho v rádiu, pretože sme boli na ceste do Bratislavy. U nás sme ho počúvali na českej rozhlasovej stanici, za hranicami na slovenskej. Váš slovenský komentátor bol taký vynikajúci, že sme vám skoro začali fanúšikovať. Jeho komentovanie znelo, akoby ste mali dať každú chvíľku gól, vyrovnať a potom vyhrať."