Historici a odborníci delia zobrazovanie homosexuálov do troch období, ktoré kopírujú vývoj americkej filmovej cenzúry: obdobie pred začiatkom tridsiatych rokov, nasledované rokmi, keď na americký filmový priemysel dozeral Haysov kódex podporovaný veľkými hollywoodskymi štúdiami. Jeho vplyv potom pretrvával do konca šesťdesiatych rokov, keď po kríze starého Hollywoodu nastupuje nová generácia mladých "drzých" režisérov.
V roku 1969 prichádza do kín Polnočný kovboj Johna Schlesingera. Vzťah mladého naivného kovboja Joa Bucka (Jon Voight) a skúseného chorľavého podvodníka Enrica "Ratsa" Rizza (Dustin Hoffman) prečítali mnohí kritici ako latentne homosexuálny. Ich vzťah ostal nedopovedaný. V tom istom roku nakrúca Andy Warhol svojich Osamelých kovbojov, kde nič neskrýva a otvorene zobrazuje sexualitu. Film však vzniká mimo veľkých štúdií, pod hlavičkou Andy Warhol Films.
Témy sexuálnej inakosti sa v tomto období držali v úzadí. Buď sa nimi bližšie zaoberala menšinová alebo undergroundová kinematografia, prípadne sa v mainstreame odsúvali na druhú koľaj v podobe vedľajších postáv.
Strednoprúdové pokusy v oblasti "gay filmu" sa končievali často neúspechom a pre producentov tak získali nálepku vopred istej straty. Ďalší krok dopredu znamenal až divácky a oscarový úspech Filadelfie. Hollywoodska dráma s Tomom Hanksom a Denzelom Washingtonom v hlavných úlohách zarobila po celom svete impozantných 206 miliónov dolárov. Film však otváral predovšetkým inú tému - tou bola choroba AIDS a s tým spojená diskriminácia.
O viac ako desaťročie neskôr, v roku 2005, sa Skrotená hora teší mimoriadnej priazni divákov ako aj odborníkov, ktorí udeľujú Oscary. Príbeh dvoch zamilovaných kovbojov ašpiruje na osem ocenení vrátane najlepšieho filmu. Ang Lee sa pritom pustil do odvážnej témy. Nielenže hovorí o vzťahu, ktorý bol v spoločnosti dlhé roky tabu, ale ako prostriedok si podobne ako jeho predchodcovia vybral symbol americkej heterosexuálnej maskulinity - kovboja.
Už najbližšiu nedeľu tak môže Americká filmová akadémia v prípade udelenia sošky Skrotenej hore definitívne prepísať dejiny Hollywoodu. (reuters, sos)