BRATISLAVA - V pôvodnom zákone o spotrebnej dani z minerálnych olejov, ktorý parlament schválil začiatkom februára 2004, nebola ustanovená žiadna pokuta za nezloženie zábezpeky pri preprave minerálneho oleja v režime pozastavenia dane. Veľké firmy, ako napríklad aj Slovnaft, by preto podľa tohto zákona nemali problémy s ich skladaním.
Pokuty sa do zákona dostali až novelou číslo 667/2004 Z.z., ktorú pripravilo ministerstvo financií. Prezident ju však vrátil parlamentu na opätovné prerokovanie. Poslanci jeho pripomienky, ktoré sa však netýkali pokút, akceptovali a začiatkom decembra 2004 novelu definitívne schválili. Takto sa do zákona o spotrebnej dani dostala 100-percentná pokuta. Medzi poslancami, hlasujúcimi za, boli aj šestnásti zo Smeru. Tvrdenie lídrov tejto strany, že vysoké sankcie za nezloženie zábezpeky sú čisto záležitosťou vládnej koalície, preto neplatí.
Zaujímavé je, že keď ministerstvo financií zaradilo návrh novely zákona o spotrebnej dani do pripomienkového konania, s pokutou za nezloženie zábezpeky nepočítalo. Ani z pripomienkového konania nevzišiel návrh na zavedenie takejto sankcie. No v návrhu novely zákona, ktorý vláda schválila v polovici augusta 2004, už 100-percentná pokuta figurovala. Ako sa tam dostala? "Pravdepodobne išlo o pripomienku vznesenú priamo na vláde," povedal hovorca ministerstva financií Peter Papanek.
Neprimeranosť vysokej pokuty počas schvaľovacieho procesu v roku 2004 nik nespochybnil. Až v septembri minulého roka ministerstvo financií zaradilo do pripomienkového konania ďalšiu novelu zákona o spotrebnej dani z minerálnych olejov. V nej sa 100-pokuta znižuje na 20 percent. V parlamente už návrh prešiel prvým čítaním. Rovnakým spôsobom sa otázka pokút upravuje aj v návrhoch noviel zákonov o spotrebnej dani z vína, piva a liehu. Dvadsaťpercentná pokuta v súvislosti so zábezpekou je už účinná od 1. januára tohto roka v prípade spotrebnej dane z tabakových výrobkov.
Aký je dôvod na zníženie pokút? "Pri prerokovaní predmetných zákonov v legislatívnej rade vlády, čo následne potvrdil aj ústavno-právny výbor parlamentu, boli prijaté závery, že pokuty navrhnuté v zákonoch sú v mnohých prípadoch veľmi prísne," povedal Papanek. Podľa jeho slov samotným nezložením zábezpeky na daň na prepravu nevzniká daňová povinnosť a "z tohto dôvodu nehrozí daňový únik".