Jeden z najznámejších konfliktov politika a novinára: expremiér Vladimír Mečiar sa po pohrebe niekdajšieho ministra hospodárstva Jána Duckého vrhol na fotografujúceho redaktora Vladimíra Mišauera a vynadal mu. FOTO - ARCHÍV ČTK |
LONDÝN, BRATISLAVA - Pre útočné správanie voči novinárovi nemá londýnsky starosta Ken Livingstone štyri mesiace vykonávať svoju funkciu. Rozhodol tak arbitrážny tribunál. Starosta vlani na otázky jedného reportéra reagoval protiotázkou, či novinár nie je náhodou vojnový zločinec. Keď reportér odvetil, že je naopak Žid a že sa cíti otázkou dotknutý, starosta na jeho adresu povedal, že mu pripadá ako strážca z koncentračného tábora - tiež robí svoju prácu len pre peniaze. Jeho slová vyvolali pomerne veľké pobúrenie.
Arbitráž, ktorá rozhoduje v Anglicku spory ohľadom výkonu úradu, v piatok dospela k záveru, že starosta svojím správaním porušil príslušný kódex a uviedol svoj úrad do opovrhnutia.
Na Slovensku mal nedávno konflikt s novinárom minister Zajac, okrem médií ho však zatiaľ nikto neriešil. Redaktora TA3 Ivana Bradu, ktorému Zajac namiesto odpovede odhodil mikrofón a nazval ho "korupčným novinárom", sa zastal Slovenský syndikát novinárov.
Politológ László Öllös pripúšťa, že politici môžu byť na niektorých novinárov alergickí, ale "je to riziko povolania politika, ktorý musí strpieť nepríjemné aj nekompetentné otázky".
Poradkyňa pre protokol a imidž Deana Lutherová hovorí, že minister by mal mať určitú osobnostnú úroveň, "lenže človek je práve taký, ako sa ukáže v kritickej situácii". Vystupovanie politikov sa napriek tomu podľa Lutherovej zlepšuje.
Samotným politikom sa reakcia ministra Zajaca nepáčila, aj keď chápu, že niekedy je komunikácia s novinármi náročná.
Predseda SMK Béla Bugár býva k novinárom spravidla ústretový, ale myslí si, že niekedy by mohli byť voči politikom empatickejší. Stalo sa mu, že novinár od neho chcel okamžitú odpoveď, hoci Bugár mu vysvetľoval, že len "vybehol z rokovacej sály na toaletu". Novinára odmietol.
Bugár odhaduje, že keď dôjde ku krízovej situácii, volá mu naraz okolo 25 novinárov. "Dá sa to zvládnuť, ale v takých situáciách vzniká problém medzi novinármi a politikmi."
Podpredseda opozičného Smeru Robert Kaliňák považuje debaty s novinármi za povinnú súčasť práce politika. Ak si niekto myslí, že bude "robiť politika" bez toho, aby komunikoval s novinármi, "tak si pomýlil storočie", hovorí Kaliňák v reakcii na Zajaca.
Aj Kaliňák má podobnú skúsenosť ako Bugár - občas vybaví počas obeda desať telefonátov od novinárov.
(rf, čtk)