Zákon o generálnom pardone už platí, ale stanoviská sú nejednoznačné. Politici tvrdia, že stačí zaplatiť dlh, firma BSP žiada zaplatiť oboje. Nezávislí právnici radia priveľmi opatrne na to, aby to bolo pre ľudí pochopiteľné.
Denník SME požiadal viaceré politické strany a štátne inštitúcie o vyjadrenie. Tí, ktorí odpovedali, sa zhodujú, že istinu (čiže dlh na koncesionárskych poplatkoch) treba zaplatiť.
Rozdielny je pohľad na ponúkanú dohodu o tzv. novácii, čiže zaplatenie 5000 korún. Z reakcií kompetentných vidno, že právna situácia je nejednoznačná.
Spôsob vymáhania koncesií a najmä výšku sankcií - ktoré idú pri jednotlivcoch do státisícov a pri firmách do desiatok miliónov - však politici jednotne považujú za pohoršujúci. Poslankyňa Eva Černá z ANO zvažuje, či sa neobráti so žalobou na Ústavný súd, aby zistil či sa "neporušujú základné ľudské práva a či tu nejde o úžeru". O "legálnom výpalníctve" hovorí predsedníčka SF Zuzana Martináková.
"Je to komerčná firma, ktorá má záujem na maximalizácii svojho zisku," povedal Tomáš Galbavý, ktorý do parlamentu predkladal návrh zákona o generálnom pardone. Pozastavuje sa aj nad postojom SRo, ale aj STV, ktoré si roky "neplnili svoje povinnosti a neupozorňovali koncesionárov na ich povinnosti, čím spôsobili, že penále vyrástlo do enormných výšok".
Minister kultúry František Tóth za veľmi vhodný nepovažuje už postup rozhlasu, akým sa rozhodol vymáhať nedoplatky. "A preto aj následné kroky spoločnosti BSP LP považujem za neprimerané a nenáležité," povedal.