Nové investície by mohli preriediť rady nezamestnaných na úradoch práce v celom južnom regióne. ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR |
BANSKÁ BYSTRICA - Zahraničné investície začínajú prúdiť aj do menej rozvinutých častí na juhu Slovenska. Na Gemer a do Novohradu by podľa predpokladov mali prísť investície takmer za 13 miliárd korún a priniesť vyše dva a pol tisíca nových pracovných miest.
Zatiaľ však nezamestnanosť klesá iba pomaly. S viac ako 30-percentnou mierou nezamestnanosti je región stále vysoko nad celoslovenským priemerom, ktorý bol koncom januára necelých 12 percent.
Najväčšou a zatiaľ poslednou ohlásenou investíciou je podnikateľský zámer rusko-japonského koncernu MPG Holding na spracovanie kremíka v Jelšave. Holding má podľa primátora Jelšavy Milana Kolesára preinvestovať viac ako desať miliárd korún. Výhľadovo by však mal zamestnať iba tristo ľudí. Viac ako sedemstomiliónovú investíciu spoločnosti Dräxlmeier očakávajú v okrese Rimavská Sobota, ktorý sa dlhodobo umiestňuje na špici regiónov s najvyššou nezamestnanosťou. Ak investor naplní svoje plány vo výrobe káblových zväzkov pre automobilový priemysel a zamestná predpokladaných 1200 ľudí, zníži sa podľa riaditeľky Úradu práce v Rimavskej Sobote Evy Libiakovej 30-percentná nezamestnanosť približne o dva percentuálne body. Nedávno však oznámil ukončenie výroby rimavskosobotský cukrovar, ktorý zamestnáva viac ako sto ľudí.
Výrobu automobilových sedačiek rozbieha v týchto dňoch v Lučenci nemecký Johnson Controls. Závod v miestnom priemyselnom parku zamestná 150 ľudí v okrese s 20-percentnou nezamestnanosťou. Podnik už prijal v skúšobnej prevádzke do firmy niekoľko desiatok ľudí, na miere nezamestnanosti sa to podľa riaditeľky Úradu práce v Lučenci Márie Velikej zatiaľ veľmi neprejavilo. "Miera nezamestnanosti nám v januári dokonca v dôsledku sezónnych vplyvov vzrástla na 20,6 percenta," povedala šéfka úradu.
Záujem o pôsobenie v Lučenci prejavili aj ďalší investori. Medzi nimi napríklad rakúsky Roomberger, ktorý plánuje investíciu za tristo miliónov korún. Mala by priniesť asi sto nových pracovných miest. Výrobu izolačných dosiek, pri ktorej sa zamestná asi 160 pracovníkov, chce spustiť v blízkom Fiľakove žilinská firma Proma. Plánuje investíciu za 150 miliónov korún.
V okrese Veľký Krtíš zamestná v najbližšom čase asi sto ľudí talianska spoločnosť Technogym a 180 pracovníkov prijme spoločnosť Furni Finich, dcérska firma belgickej spoločnosti Concord, ktorá pripravuje výrobu koženého nábytku. Celkové investície týchto firiem majú presiahnuť štyristo miliónov slovenských korún.
Jednou z mála šancí nezamestnaných v južných častiach Slovenska naďalej zostáva práca v Maďarsku. Podľa Ústredia práce sociálnych vecí a rodiny túto možnosť doteraz využilo viac ako 20-tisíc slovenských občanov. (čtk)