FOTO
.
Tri týždne pred prezidentskými voľbami v Bielorusku uverejňujeme karikatúry prezidenta, ktorý vopred predpovedá, že ich vyhrá "elegantne", s veľkou prevahou. Alexander Lukašenko sa ujal prezidentského kresla v roku 1994 a Bielorusko premenil na poslednú diktatúru v Európe.
Lukašenko úplne ovláda bieloruské médiá. Výnimkou nie sú ani posledné týždne pred voľbami. Demokratická opozícia sa objavuje len v niekoľkých nezávislých novinách, ktoré štátne úrady pravidelne zakazujú.
Minsk po oranžovej revolúcii na Ukrajine ešte pritvrdil a prijal "protirevolučný" balík zákonov, podľa ktorých je trestná aj diskreditácia Bieloruska v zahraničí. Sprísnila sa kontrola mimovládnych organizácií. Naposledy tento týždeň KGB zadržala mladých aktivistov, ktorí sa venujú pozorovaniu volieb.
V nemilosti sa ocitli aj animátori z občianskeho združenia Third Way (Tretia cesta). Mladí študenti si vystrelili z režimu prostredníctvom karikatúr na internetovej stránke www.3dway.org. Na krátkych dvojminútových animáciách parodujú zmanipulované voľby aj prolukašenkovskú propagandu.
Okamžite po zverejnení série karikatúr Lukašenka sa dostali do pozornosti bieloruskej tajnej služby. V auguste minulého roka KGB prehľadala byty štyroch aktivistov Third Way a skonfiškovala im 12 počítačov, ktoré využívali na kreslenie a šírenie karikatúr. Neskôr ich päť hodín vypočúvali v sídle tajnej služby, ktorá si okrem mena ponechala aj praktiky typické z čias Sovietskeho zväzu.
"Zobrali nám aj všetky cd-romy, mobil, dokumenty aj príslušenstvo a doteraz nám nič nevrátili," hovorí Andrej Obozov, jeden z členov hnutia, ktorý po problémoch s bieloruským režimom odišiel z krajiny a teraz žije na Ukrajine.
Polícia si ho spolu s ďalšími troma aktivistami predvolala ako svedka a ich prípad začala riešiť ako "útok na prezidenta" podľa článku 367 bieloruského Trestného zákonníka.
"Čakáme už viac ako pol roka, či nás obvinia, alebo nie," hovorí Obozov. V prípade obvinenia im hrozí až päť rokov väzenia. "Nechcem sa vrátiť, kým bude Lukašenko prezidentom." Podobne premýšľajú aj ďalší dvaja predvolaní aktivisti, ktorí odišli z Bieloruska do Nemecka. Jediný, kto zostáva v Minsku, je Pavel Morozov (26).
Môže cestovať, pri každom vycestovaní mu však na hraniciach niekoľko hodín kontrolujú dokumenty. "Jednu z najväčších výziev, útok KGB súvisiaci so zverejnením 28 satirických karikatúr o Lukašenkovom režime, sme zvládli," hovorí Morozov. "Napriek tvrdému zásahu naša organizácia pokračuje a ešte zosilnila svoje aktivity. Negatívom však ostalo, že KGB skonfiškovala naše zariadenia a zastrašuje našich aktivistov a príbuzných vypočúvaním. Perzekúcia režimu je však len dôkaz, že robíme niečo, čo má zmysel."
Hnutie Third Way, ktoré okrem karikatúr na svojej internetovej stránke poskytuje fórum na analytické materiály o Bielorusku, začalo vydávať aj vlastné noviny a šíriť ich po známych a susedoch.
Alexander Lukašenko
1954 - narodil sa v bieloruskej dedine Kopys
1982 - šéfuje kolektívnej štátnej farme
1990 - je zvolený za poslanca Bieloruskej sovietskej republiky
1991 - hlasuje proti odchodu Bieloruska zo Sovietskeho zväzu
1994 - v prvých a posledných demokratických voľbách v Bielorusku sa stáva Lukašenko prezidentom
1996 - v referende si dal rozšíriť prezidentské právomoci a nechal si predĺžiť mandát o ďalšie tri roky
- krátko po referende rozpúšťa bieloruský parlament, ktorý odvtedy ovládajú prolukašenkovské strany
- režim začína zatvárať nezávislé noviny
2001 - víťazí v prezidentských voľbách, ktoré západní pozorovatelia označili za nedemokratické
2004 - v októbri si v zmanipulovanom referende požehnáva neobmedzenú možnosť kandidovať za prezidenta
2005 - parlament schvaľuje legislatívny "protirevolučný" balík. (rek)
Ukážky z obrázkov Third Way, za ktoré im hrozí väzenie
Gazeta Wyborcta: Jacek Gawlowski
Magyar Hírlap: Jókó Csaba
SME: Martin Shooty Šutovec