Na Réunione zúri horúčka chikungunya. Zabila už 77 ľudí. Úrady vraj proti nej niečo začali robiť príliš neskoro. FOTO - REUTERS |
Tatiana už dlhší čas žije so svojím francúzskym manželom na ostrove Réunion pri brehoch subsaharskej Afriky. Teraz sa druhýkrát narodila. Horúčka chikungunya už skosila 77 ľudí na ostrove, ďalších 130-tisíc obyvateľov ostrova sa nakazilo vírusovým ochorením. Tatiana ho mala tiež a prežila.
Názov choroby pochádza z jedného z afrických jazykov a znamená "skrčený". Vírusové ochorenie prenášajú komáre. Domáci tento typ komára nazývajú "tiger". Na ostrove sa naplno rozbehol boj proti larvám komárov. Ani postreky, ktoré proti nim nasadili, však nerobia ľuďom najlepšie. "Mnohých nás pália oči a máme zažívacie problémy," tvrdí Tatiana.
Na horúčku chikungunya ochorela v apríli minulého roka a trvalo celých osem mesiacov, kým sa z nej vystrábila. Dodnes sa cíti slabá a potrvá dlho, kým sa jej vrátia sily. "Lekári na začiatku chorobu podcenili. Tvrdili mi, že ide o silnú chrípku, no mne neprechádzala. Cítila som sa stále horšie." Proti ochoreniu neexistuje účinné očkovanie a v prípade silného priebehu či slabšieho organizmu môže nastať smrť.
"Zrazu sa stanete bábkou, ktorá si neovláda telo a trpí nesmiernymi bolesťami kĺbov, svalov, zažívacieho ústrojenstva. Teraz lekári vedia zmierniť za 48 hodín bolesti, ale spočiatku mnohí chorí trpeli aj mesiace," hovorí Tatiana.
Choroba sa ohlási prudkými bolesťami hlavy, kĺbov, svalov, často zlyhajú vnútorné orgány, mnohých pacientov trápi horúčka a zimnica. Nastupuje vracanie, hnačky, nechutenstvo, u niektorých ľudí aj voda v nohách, poruchy činnosti pečene, mozgu, prudké sčervenanie pokožky. "Ak sa vám podarí prežiť, rekonvalescencia je veľmi dlhá," dodáva Tatiana.
Najväčšie obavy majú obyvatelia z možnej karantény na ostrove. Ostrov prichádza o turistov, ktorí sú hlavným zdrojom obživy, boja sa však aj toho, že nebudú môcť odísť do kontinentálneho Francúzska. "Ostrov sa pre nás môže stať skutočným väzením."
KVETA FAJČÍKOVÁ