Zákon pracujúcich penzistov a študentov obmedzuje, pretože nad stanovenou príjmovou hranicou musia platiť odvody. Dá sa tomu aj vyhnúť.
FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
Pracujúcim študentom a dôchodcom štát strhne z platu zdravotné odvody, ak v tomto roku zarobia viac ako 41 400 korún. Hovorí to zákon o zdravotnom poistení, ktorý platí od septembra minulého roka. Píše sa v ňom, že zdravotné odvody platí ten, kto zarobí minimálne šesťnásobok minimálnej mzdy.
Dá sa to však vyriešiť inak a neporušiť pritom zákon. Napríklad aj pri mesačnom zárobku desať isíc korún, čo je za rok 120 tisíc, sa môže študent alebo penzista odvodom do zdravotnej poisťovne vyhnúť.
Penzista živnostníkom
Dôchodkyňa, ktorá napríklad upratuje, má dve možnosti: Ak uzavrie dohodu o vykonaní práce so zamestnávateľom, má pri mesačnom príjme desaťtisíc korún povinnosť uhradiť zdravotné odvody v júni ďalšieho roka, pri ročnom zúčtovaní odvodov.
Ak sa však rozhodne, že si na upratovanie založí živnosť, do zdravotnej poisťovne nemusí odviesť z desaťtisícového zárobku ani korunu. Pri živnosti totiž vymeriavací základ, čiže suma, z ktorej platí poistné, klesne tak, že bude nižšia ako minimálna hranica pre platenie poistného - 41 400 korún.
Podľa vzorca v zákone sa totiž vymeriavaci základ vypočíta ako podiel daňového základu (zdaniteľné príjmy mínus daňové výdavky) a čísla 2,14. Daňový základ si pritom dôchodkyňa-upratovačka môže znížiť o 40-percentné paušálne výdavky. Po prepočtoch by sa teda penzistka s platom desaťtisíc dostala k vymeriavaciemu základu necelých 34-tisíc korún. Je to menej ako zákonný limit a odvody by platiť nemusela. "Takéto niečo je možné v rámci zákona," pripúšťa expert na dane a odvody a poradca ministra zdravotníctva Jozef Mihál. Rovnako môže postupovať aj študent, ale len ak má viac ako 18 rokov. Živnostenský list totiž mladšiemu nedajú.
Čo treba k živnosti? "Stačí si vybaviť živnostenský list, ktorý stojí tisíc korún," povedala generálna sekretárka Slovenského živnostenského zväzu Viola Kromerová.
Náklady by napríklad dôchodkyňa- upratovačka mala minimálne.
Na založenie živnosti potrebujete aj výpis z registra trestov, ktorý nie je starší ako tri mesiace, čo stojí sto korún.
Pomôže aj pracovná zmluva
Kľúčom k tomu, aby študenti či dôchodcovia neplatili zdravotné odvody alebo platili málo, však nie je iba živnostenský list. Dá sa to aj cez klasický pracovný pomer. Študent uzavrie pracovnú zmluvu na kratší pracovný úväzok s platom napríklad 500 korún mesačne tak, aby platil, čo najmenšie odvody. Svoju hlavnú prácu môže vykonávať na dohodu o vykonaní práce alebo dohodu o brigádnickej činnosti. "Ak má totiž štatút zamestnanca, ostatné dohody sa pre účely zdravotných odvodov neberú úvahy," povedal Mihál.
Ďalší spôsob: Ak sa študent prihlási do zdravotnej poisťovne ako slobodný umelec, stane sa samostatne zárobkovo činnou osobou. Povolanie slobodného umelca si nevyžaduje žiadne doklady.
Študent teda nemusí ani dokazovať, že túto činnosť naozaj vykonáva. Popri tom môže mať iné pracovné dohody, zarábať aj desať tisíc mesačne, ale na tie sa pri zdravotných odvodoch neprihliada. "V takom prípade sa do vymeriavacieho základu započítavajú len (v tomto prípade nulové) príjmy z podnikania," uzavrel Mihál.