lnej štatistiky súdu za minulý rok.
Podobne sú na tom aj iné postkomunistické krajiny. Spomedzi krajín V4 sme však po prepočítaní zistených porušení v pomere k počtu obyvateľov dopadli najhoršie.
Bezkonkurenčne najhoršie je v absolútnych číslach Turecko. Tam súd minulý rok konštatoval 270 porušení dohovoru. Porušenie zákona nemuselo nastať len vlani, ale vlani o tom štrasburský súd rozhodol.
Slovenská zástupkyňa v konaní pred súdom v Štrasburgu Alena Poláčková tvrdí, že čísla nemajú presnú výpovednú hodnotu a nič nehovoria o závažnosti porušení dohovoru. Kým na Slovensku ide takmer výlučne o prieťahy v konaní, inde môžu byť porušené podstatne závažnejšie články dohovoru.
"Napríklad Británia má oveľa vážnejšie problémy možno nie s prieťahmi, ale so základnými článkami v súvislosti s vyhosťovaním cudzincov," povedala Poláčková.
Aj náš sudca v Štrasburgu Ján Šikuta tvrdí, že táto štatistika úplne presne nehovorí o tom, ako sa v jednotlivých krajinách dodržiavajú práva občanov. Aj inde je problém dĺžka súdneho konania. "Naopak, sú niektoré krajiny, kde sťažovatelia namietajú najmä porušenie práva na život, či porušovanie zákazu mučenia či ponižujúceho neľudského zaobchádzania," hovorí. Patria sem Turecko a Rusko. "Z tohto pohľadu je skladba slovenských sťažností štandardná a nedotýka sa najpodstatnejších práv, ako je právo na život, či zákaz mučenia."
Na súd v Štrasburgu sa môže obrátiť ktokoľvek zo Slovenska, ak má pocit, že v jeho prípade štát porušil zásady obsiahnuté v Dohovore o ochrane ľudských práv a základných slobôd. Tri roky po sebe túto možnosť využilo 500 našich občanov, ale uspeje len veľmi malá časť. Základnou podmienkou, aby boli úspešní, je, že na Slovensku už vyčerpali všetky možnosti, ako sa domôcť svojich práv vrátane sťažnosti na Ústavnom súde. (rp)
Dohovor o ochrane ľudských práv a základných slobôd a dodatkové protokoly k nemu zaručujú
- právo na život
- zákaz mučenia, otroctva a nútenej práce
- právo na slobodu a bezpečnosť
- právo na spravodlivý súd
- zákaz potrestania mimo zákona
- právo na rešpektovanie súkromného a rodinného života
- slobodu vyjadrovania, myslenia, svedomia a náboženstva
- slobodu zhromažďovania a združovania sa
- právo na uzavretie manželstva
- právo na účinný prostriedok nápravy
- zákaz diskriminácie
- zákaz zneužitia práv
- ochranu majetku
- právo na vzdelanie
- právo na slobodné voľby
- zákaz uväznenia za dlhy
- slobodu pohybu
- zákaz vyhostenia občanov
- zákaz kolektívneho vyhostenia cudzincov
- zrušenie trestu smrti
- procesné záruky pri vyhostení cudzincov
- právo na odvolanie v trestných veciach
- odškodnenie za protiprávne odsúdenie
- právo nebyť dva razy súdený, alebo potrestaný za tú istú vec
- rovnosť partnerov v manželstve
Posledný spor stál Slovensko 5600 eur
BRATISLAVA - Zatiaľ posledný prípad, v ktorom rozhodol súd v Štrasburgu v neprospech Slovenska, bude štát stáť 5600 eur, čo je podľa aktuálneho kurzu takmer 210-tisíc korún. Sťažovateľky, obe slovenské občianky, sa na súd obrátili ešte v júni 2001.
Namietali proti neúmernej dĺžke konania. Tvrdili, že preto nemohli pokojne užívať svoj majetok - byty. Súd im vyhovel a peniaze teraz musí vyplatiť rezort spravodlivosti.