FOTO |
i aj deti učiteľa, najmä dcéry, ktoré sa hrávali s princeznami. Okrem toho, môj starý otec vždy v prítomnosti kráľovského sprievodu hrával pri bohoslužbách v kaplnke v kaštieli na organe.
Kráľ bol známy ako prírodovedec, hlavne botanik, údajne mal veľmi dobrý vzťah s farárom Andrejom Kmeťom, budúcim zakladateľom Slovenského národného múzea v Martine, s ktorým opísal rastlinstvo na Sitne. V súvislosti s tým ešte spomeniem, že skupina obdivovateľov a priaznivcov neskôr zorganizovala zbierku na postavenie sochy Andreja Kmeťa v Banskej Štiavnici, a môjho otca, o ktorom bolo známe, že je v priateľskom vzťahu s kráľom, požiadali, aby kráľa poprosil o príspevok. Kráľ prípisom podpísaným svojím tajomníkom Dr. Czipkayom prispel na sochu sumou 5000 korún (bolo to za slovenského štátu). Socha Andreja Kmeťa stojí v Štiavnici dodnes.
Okrem botaniky mal Ferdinand záujem aj o historické zaujímavosti nachádzajúce sa na Slovensku. Tak sa stalo, že môjho otca, ktorý v tom čase pracoval v hrončianskych závodoch, požiadal, aby ho sprevádzal k starým železorudným vysokým peciam, ktoré sa dakedy nachádzali v oblasti Tri vody za Hroncom. Pri jednej z nich je na fotografii kráľ s mojím otcom, druhá fotografia zobrazuje kráľa s jeho venovaním.
Ing. Vojtech Szkladányi, Sliač
(upravila a skrátila Kveta Dašková)
Mnohí z vás si uchovávajú podobné spomienky na už nežijúcich blízkych, dokumenty o minulosti. V rodinách sa zavše s pietou, zavše rozpačito prekladajú z miesta na miesto fotografie a rôzne písomnosti z čias prastarých mám, otcov, strýkov, tiet, známych. A o tie ide: Zachráňme spoločne, čo sa ešte dá.
Čo konkrétne
máme na mysli?
Fotografie obyčajných i nekaždodenných verejných udalostí (slávnosti, divadelné predstavenia, majálesy, vojenské prehliadky, športové podujatia). Fotografie zo súkromného života, najmä z rôznych činností. Zábery pamätníkov, sôch, ktoré už nejestvujú, dobových dopravných prostriedkov, prírodných pamiatok. Pohľadnice i listy z čias mierových i z prvej a druhej svetovej vojny, z vojenčiny i zo zámoria, od tých, čo tam odišli. Písomnosti, ako sú úradné oznámenia, osobné doklady, súdne rozhodnutia, zaujímavá súkromná i obchodná korešpondencia, denníky, pamätníky - slovom všetko, čo vydá svedectvo o dobe, o človeku v nej.
Tu treba vysloviť dve dôležité prosby: Bez určenia KTO je na fotografii, ČO zobrazuje, z AKÉHO obdobia pochádza, k ČOMU sa viaže a prípadne bez ďalších širších informácií, dalo by sa povedať príbehov, fotografia či písomnosť nie je dokumentom, nemá výpovednú hodnotu a nemožno ju použiť. Okrem toho, každý dokument treba na rube očíslovať, označiť menom majiteľa či odosielateľa a v osobitnom sprievodnom liste napísať k číslu spomínaný popis, "príbeh". Ide o obdobie prvej polovice 20. storočia. A ešte niečo, nekvalitné xerokópie nie sú reprodukovateľné.
A ako to, čo pošlete, chceme použiť?
Obsahovo najzaujímavejšie a najoriginálnejšie materiály uverejníme na stránkach SME, čo bude istotne uznaním úsilia o ich záchranu, a potom z nich spojovacím textom historik Dušan Kováč spolu s Vydavateľstvom Q 111 vytvoria pútavú a originálnu publikáciu - ak materiálu bude dosť a bude zaujímavý.
Dvadsiati vyžrebovaní účastníci tohto zberateľsko-záchranárskeho podujatia dostanú úspešnú knihu Dušana Kováča 20. storočie, storočie svetla - storočie temna (Slovensko v 20. storočí) a knihu Milana Lasicu Piesne a iné texty.
Kam posielať
materiály?
Vydavateľstvo Q 111, J. C. Hronského 4, 831 02 Bratislava; e-mail: Q111@stonline.sk
Oprava
Minulý týždeň bol v tejto rubrike nesprávne uvedený dátum úmrtia generála M. R. Štefánika. Nezomrel 4. 4. 1918, ale 4. 5. 1918. Za chybu sa čitateľom ospravedlňujeme.
FOTO |