FOTO SME - PAVOL MAJER
BRATISLAVA - Na Slovensku sa v súvislosti s vtáčou chrípkou nedeje nič, čo by si vyžadovalo mimoriadnu pozornosť. Myslí si to minister zdravotníctva Rudolf Zajac. "Pandemická komisia vlády konštatovala, že vírus H5N1 je na celej zemeguli. Dnes nie je kontinent, kde by sa nevyskytovali nakazené vtáky," povedal včera po zasadnutí pandemickej komisie.
Minister hovorí, že na Slovensku sú pripravené všetky potrebné útvary, ktoré majú aj stanovené konkrétne úlohy. Najnižším organizačným stupňom je kraj.
"Epidemiologická situácia na Slovensku je dobrá. Predpoklad, že by došlo k mutácii vtáčej chrípky tak, aby bola prenosná z človeka na človeka, je v tomto roku relatívne nízky," povedal.
Tvrdí tiež, že na Slovensku sme schopní do šiestich hodín od doručenia vzorky identifikovať vírus vtáčej chrípky H5N1 u človeka. "Máme na to pripravené tri pracoviská a do10 hodín dokážeme reagovať, zaktivizovať osem infekčných oddelení a pripraviť centrum izolácie."
Pandemická komisia diskutovala aj o možnosti doočkovať občanov proti ľudskej chrípke ako o preventívnom opatrení. K dispozícii je stále 100 000 očkovacích látok proti ľudskej chrípke. Podľa odborníkov očkovať možno aj počas epidémie ľudskej chrípky, ale človek musí byť zdravý.
Predseda Správy štátnych hmotných rezerv podľa Zajaca informoval o zabezpečení ochranných pomôcok a liekov. Slovensko zabezpečilo antivirotiká tamiflu a relenzu. Dokončuje dovoz antivirotík na preventívne podávanie rizikovým skupinám populácie.
"Vírus vtáčej chrípky H5N1 je na človeka neprenosný. Predpoklad, že by tento rok došlo k mutácii vírusu vtáčej chrípky H5N1 a vírusu ľudskej chrípky a vznikla by mutácia prenosná z človeka na človeka, je podľa virológov relatívne nízky," vyhlásil Zajac.
Komisia opäť zasadne približne o mesiac.
(tasr)
Čo sa bude diať v prípade pandémie chrípky
V ambulanciách
posilnenie pohotovostnej služby, pre pacientov s chrípkou sa vyčlenia osobitné čakárne alebo ordinačné hodiny, prerušenie činnosti detských poradní. V nemocniciach
izolovanie chorých na chrípku od ostatných pacientov, obmedzenie prijímania nových pacientov, vytvorenie rezervných lôžok, obmedzenie vybratých chirurgických výkonov, zákaz návštev, vylúčenie chorého personálu, V lekárňach
posilnenie pohotovostnej služby, zabezpečenie dostatku liekov na liečbu chrípky a jej komplikácií. V školách a v škôlkach
sprísnenie vstupného pri prijímaní detí, včasná izolácia chorých, prerušenie vyučovania na školách. V zariadeniach sociálnych služieb
izolovanie chorých na chrípku od ostatných, obmedzenie prijímania nových obyvateľov, zákaz návštev, vylúčenie chorého personálu. Obce
zákaz hromadných podujatí, zintenzívniť zdravotnú výchovu. Očkovanie
Očkovacia látka môže byť dostupná najskôr v priebehu štyroch až šiestich mesiacov od objavenia sa a identifikácie pandemického kmeňa. Toto obdobie možno preklenúť podávaním liekov - antivirotík. Očkovacia látka bude zrejme dodávaná v etapách a jednotlivé skupiny obyvateľstva budú očkované postupne.
Lieky proti chrípke - antivirotiká
Na Slovensku sú zaregistrované dva druhy antivirotík, ktoré bránia prenikaniu vírusu chrípky do buniek a tým ich množeniu. Účinkujú na vírusy chrípky typu A aj B bez závislosti od subtypu vírusu vrátane vírusu vtáčej chrípky. Ich účinok závisí od včasného podania. Lieky skracujú ochorenie o 1,5 až dva dni, zľahčujú priebeh ochorenia, znižujú počet komplikácií, skracujú čas rekonvalescencie a obmedzujú šírenie vírusu.
Zdroj: Podrobný plán opatrení pre prípad pandémie chrípky v SR