SNS vám vyčíta prevzatie medaily Jánosa Eszterházyho, čím vlastne schvaľujete trestnú činnosť Eszterházyho, ktorý bol odsúdený za rozbíjanie Československej republiky. Ako si vysvetľujete tento argument?
„Žiadnu medailu som neprevzal. Táto iniciatíva je pokusom odviesť pozornosť od vnútorných problémov SNS a predsedníčky SNS Anny Malíkovej.“
Čo by pre vás znamenalo odmietnuť pozvanie na slávnosť do Budapešti?
„Sú chvíle v živote človeka, keď sa musí zachovať podľa určitých princípov. Ak som presvedčený, že pán Eszterházy v roku 1942 správne hlasoval proti deportáciám Židov, a mám veľmi vážne indície o tom, že bol nekorektným spôsobom odsúdený, tak je namieste, že som pozvanie neodmietol.“
Gróf Eszterházy žiadal revíziu vtedajších československých hraníc. Nemyslíte si, že ostrá reakcia časti politickej scény na Slovensku sa dala čakať?
„Gróf Eszterházy žiadal spolu s Andrejom Hlinkom určitú vyššiu samostatnosť Slovenska. V slovenskom parlamente 1942 sa zachoval ako principiálny človek. Dobre sa zachoval v ruských zajateckých táboroch a vo väzení v Mírove. Šéf gestapa hovoril o tom, že to musí byť smelý človek, keď dokázal Hitlerovi povedať nie.“
V Budapešti ste boli aj v pozícii vicepremiéra, pritom rezort diplomacie sa od tejto udalosti dištancoval. Nenazdávate sa, že tým sa vlastne ministerstvo dištancovalo aj od P. Csákyho ako člena vlády?
„V Budapešti som bol ako podpredseda SMK. Tak som aj vystupoval. Nedomnievam sa, že vyhlásenie ministerstva zahraničia bolo šťastné. Každý si ho môže vysvetliť tak, ako chce.“
Atmosféra slovensko-maďarských vzťahov je v súčasnosti poznamenaná rôznymi xenofóbnymi prejavmi na Slovensku i v Maďarsku. Čo čakáte, že sa bude diať v parlamente, kde vás chcú zosadiť z funkcie?
„Odsudzujem všetky prejavy intolerancie a xenofóbie na Slovensku. Je mi ľúto, že sa niečo také objavilo aj Békešskej Čabe v Maďarsku. Nebol by som prekvapený, keby sa zistilo, že tá istá ruka bola aktívna v Békešskej Čabe i v Košiciach. Zdá sa, že tu niektoré politické sily majú záujem vyvolať slovensko-maďarské napätie a pracuje sa na tom systematicky. Som znepokojený aj vetami, ktoré v nedeľu odzneli na stretnutí Slovákov v Šuranoch. Požiadal som ministerstvo vnútra, aby vystupovalo aktívnejšie proti takýmto javom.“
IGOR STUPŇAN