Talianska polícia vykonala v pondelok večer už druhú raziu v dome, v ktorom bývajú členovia rakúskej výpravy. Úrady zatiaľ neoznámili, či pri prehliadke našli karabinieri niečo podozrivé. Medzinárodný olympijský výbor (MOV) i tak oznámil, že začne vyšetrovanie rakúskeho tímu bežcov a biatlonistov pre možné porušenie antidopingových pravidiel.
"Bol som na večeri v pizzerii a keď som sa vrátil, v izbe to bolo ako po výbuchu bomby. Skrinky boli prevrátené, tašky vyprázdnené, veci zničené," povedal Otto Jung, osobný tréner bežca na lyžiach Martina Stockingera. Jeho kolega Emil Hoch so zverencom Rolandom Diethartom už dejisko hier predčasne opustili.
Policajná akcia trvala približne tri hodiny. Podľa denníka La Republicca je v hľadáčiku talianskych úradov najmä trio Martin Tauber, Jürgen Pinter a Johannes Eder, u ktorých našli prístroj Bio-Test. Ten istý pristroj mal v aute biatlonový tréner Walter Mayer, ktorý v nedeľu po prvej razii odcestoval do Rakúska, kde mal pri automobilovej naháňačke konflikt s políciou.
Z izieb členov tímu zobrali policajti všetky zdravotné pomôcky a medikamenty. Podľa talianskej tlačovej agentúry ANSA dom v Pragelate mal prenajatý práve Walter Mayer, ktorý je v centre aféry. Proti kontroverznému trénerovi vedie prokuratúra vyšetrovanie pre možné porušenie talianskych antidopingových zákonov. Jeho prítomnosť na hrách rozhnevala predstaviteľov MOV, za účasť na dopingovej afére na predchádzajúcej olympiáde v Salt Lake City má totiž zákaz činnosti až do roku 2010. Vedenie rakúskeho tímu síce tvrdilo, že Mayer bol v Turíne len ako súkromná osoba, jeho fotografie však nechýbali v oficiálnej publikácii biatlonového mužstva, ktorú Rakúšania na hrách rozdávali.
Predstavitelia rakúskej výpravy sú po poslednej razii veľmi nazlostení. "Je škandalózne, čo robia našim športovcom," povedal pre ANSA športový riaditeľ Rakúskeho lyžiarskeho zväzu pre behy Markus Gandler. Zareagoval aj prezident Rakúskej lyžiarskej federácie Peter Schröcksnadel: "Myslím, že zašli priďaleko. Toto už nie je o športe. Nemôžeme s tým žiť a nechať našich priateľov len tak v probléme. Zachytia špekuláciu a potom bez overenia konajú. Je to ako v štyridsiatych rokoch 20. storočia. Nemôžem súhlasiť s touto cestou aj napriek tomu, že konajú štátne orgány." Schröcksnadel vyzval taliansku prokuratúru, aby vysvetlila svoje konanie.
(sita, čtk)