PRAHA - Na nebezpečenstvo návratu komunistov k moci prišiel v pondelok večer do pražského kina Aero upozorniť návštevníkov literárno-hudobného podujatia nazvaného Už sa nechceme nikdy vracať rad spevákov, kapiel a hercov. "Keď vycestujem za hranice, tak na sebe stále cítim taký 'smrad komunizmu', prial by som si, aby toto mladí ľudia už nemali," povedal v zaplnenej sále spevák Ivan Hlas.
Svoje pesničky prišli zaspievať napríklad Raven, sprevádzaný saxofonistom Ivanom Myslikovjanom, kapely Neřež a Bůhví alebo Lenka Dusilová s akustickým triom. Bez patetických gest sa obišli herci ako napríklad Pavel Kříž, Martha Issová alebo Ivana Chýlková, ktorí prečítali úryvky z diela slávnych i celkom zabudnutých autorov prenasledovaných komunistami.
Organizátori sa hlásia k projektu Tričkom proti komunizmu, ktorý od vlaňajšej jari predal viac ako 10 000 tričiek s nápismi typu "Komunismus vážně škodí Vám i lidem ve Vašem okolí". Rovnako ako jeho iniciátori chcú tiež oni pôsobiť proti bagatelizovaniu zločinov komunizmu.
Všetci účinkujúci vystúpili bez nároku na honorár.
Výťažkom zo vstupného usporiadatelia protikomunistickej akcie podporia dostavbu baníckeho skanzenu Barbora - expozície Jáchymovské peklo. Mala by byť otvorená v lete a pripomínať utrpenie 65 000 ľudí, ktorí museli prejsť komunistickými pracovnými tábormi a ťažiť uránovú rudu.
Na nebezpečenstvo komunizmu chce upozorniť aj združenie Unijazz, ktoré včera v pražskom klube Kaštan otvorilo projekt Únor bílý.
Návštevníkom organizátori ponúknu akustický program s piesňami Milana Hlavsu, dokumentmi o českom hudobnom undergrounde sedemdesiatych a osemdesiatych rokov i koncerty The Plastic People of The Universe alebo Svatopluka Karáska.
Svoje zážitky z časov komunistickej normalizácie najmä mladším ľuďom sprostredkuje dnes v Dobruške na Rychnovsku pesničkár Jan Burian v programe Vítězný únor. Vysvetlí im, čo znamenajú pre nich už často neznáme výrazy ako tuzex alebo "železná nedeľa" a pokúsi sa objasniť, prečo ľudia museli stáť dlhé rady na obyčajné pomaranče. (čtk)