a regionálneho rozvoja István Harna, ktorého rezort bol gestorom tohto dokumentu.
Národný plán by mal zmierniť rozdiel v tvorbe HDP na obyvateľa oproti priemeru členských štátov EÚ tak, aby Slovenská republika do roku 2006 dosiahla úroveň 60 - 65% z priemeru HDP na obyvateľa štátov Európskej únie (súčasnosť SR 49 % priemeru štátov EÚ). Do prípravy plánu bolo zaangažovaných 300 odborníkov.
Výsledkom je komplexný pohľad na súčasný stav hospodárskeho a sociálneho rozvoja Slovenska a jeho regiónov. NPRR poukazuje na prekážky ďalšieho rozvoja s návrhom na ich odstránenie, stanovuje priority a stratégiu, ktoré sú následne zapracované do sektorových a regionálnych operačných programov, ktoré sa vzájomne maticovo prekrývajú. Sektorové operačné programy zastrešujú regionálny rozvoj z hľadiska siedmich sektorov: program ľudských zdrojov, priemyslu, dopravy a telekomunikácií, životného prostredia, multifunkčného poľnohospodárstva a rozvoja vidieka, cestovného ruchu a bývania.
Regionálne operačné plány obsahujú rozvojové stratégie na úrovni regiónov. Regionálne operačné plány sú štyri - pre Bratislavský kraj, pre juhozápadné Slovensko (Trnavský a Nitriansky kraj), pre severozápadné Slovensko (Trenčiansky a Žilinský kraj), pre východné Slovensko (Banskobystrický, Prešovský a Košický kraj). Národný plán regionálneho rozvoja je podmienkou získania finančných prostriedkov z predvstupových fondov EÚ. Ide o fondy ISPA, SAPARD a PHARE.
Kompetentným orgánom správy finančných prostriedkov každého z predvstupových fondov PHARE, SAPARD, ISPA je Národný fond, zriadený MF SR. Všetky investície financované predvstupovými fondmi musia byť súčasne spolufinancované z národných zdrojov, ktoré tvoria verejné zdroje zo štátneho rozpočtu a zdroje súkromného sektora. Národné zdroje musia predstavovať v krytí investícií 25 %.
Jedným z rozhodujúcich faktorov úspešnej implementácie celého plánu bude ľudský potenciál, jeho úroveň pripravenosti zrealizovať sektorové a operačné plány. Túto úlohu má zabezpečiť špeciálny výbor pre štrukturálne fondy, ktorý má dohliadať aj na prípravu a vzdelávanie.
Súbežne s národným plánom regionálneho rozvoja na podporu regiónov je zriadený program štátnej pomoci na rozvoj okresov s vysokou mierou nezamestnanosti. Jeho cieľom je prostredníctvom štátnych dotácií zvýšiť hospodársku aktivitu a tvorbu nových pracovných miest v okresoch postihnutých vysokou mierou nezamestnanosti. Do programu štátnej pomoci bolo vybratých 29 štrukturálne postihnutých a ekonomicky slabých okresov s vysokou nezamestnanosťou.
O podporu sa môže uchádzať malý podnikateľ s projektom, ktorý vytvorí minimálne dve pracovné miesta na obdobie piatich rokov. Výška limitu pre každý okres vychádzala z počtu obyvateľov v danom okrese a z priemernej ročnej miery nezamestnanosti za predchádzajúci rok. Celková suma finančných prostriedkov vyčlenených zo štátneho rozpočtu na program štátnej pomoci pre rok 2001 je 95,8 mil. Sk.
SIDÓNIA KARLÍKOVÁ