
FOTO - TASR
BRATISLAVA, PREŠOV - Uzatvára sa privatizácia jedného z bývalých strategických podnikov - Imuny Šarišské Michaľany, jediného domáceho výrobcu krvnej plazmy. Výberová komisia pri ministerstve privatizácie včera vybrala za budúceho nadobúdateľa majetku Imuny košickú spoločnosť Interaqua. „Nadobúdateľ sa v ponuke zaviazal prevziať všetky záväzky podniku,“ informoval hovorca ministerstva privatizácie Róbert Merva.
Rezort privatizácie sa k cene za Imunu nevyjadril. „Ešte treba prerokovať zmluvu. Ministerstvo bude Interaquu obratom kontaktovať, aby dohodlo všetky podmienky týkajúce sa zmluvy,“ doplnil Merva. Ministerka privatizácie Mária Machová po rokovaniach predloží ponuku firmy Interaqua na schválenie vládnemu kabinetu. Podľa Mervu by sa tak mohlo stať už budúci týždeň.
Interaqua Košice je účelovo založená spoločnosť s americkou kapitálovou účasťou. „Spolu s americkým investorom sme Interaquu založili už pred štyrmi rokmi s cieľom sprivatizovať Imunu,“ potvrdil predseda dozornej rady a spoločník firmy Ľubomír Solárik. „To sa ale vtedy nedalo, tak sme chceli vybudovať nový závod na zelenej lúke. Potom sme však dospeli k záveru počkať a sprivatizovať Imunu neskôr,“ dodal. Jedným zo spoločníkov košickej firmy je podľa obchodného registra spoločnosť PDC Partners International so sídlom v americkom štáte Wisconsin.
Solárik prezentoval záujem spoločnosti Interaqua investovať peniaze, pôvodne určené na výstavbu nového závodu, do rozšírenia výroby v Imune. „Plánujeme v areáli Imuny postaviť prevádzky na výrobu krvných derivátov, špeciálnych infúznych roztokov v plastových vakoch a vakcín proti hepatitíde A a B. Okrem toho zachováme a zmodernizujeme súčasnú výrobu,“ podčiarkol.
Podľa Solárika disponuje Interaqua dostatočnými finančnými zdrojmi na pokrytie investičných zámerov. „Môžem povedať, že už teraz máme peniaze zabezpečené. A nie sú zo Slovenska,“ dodal.
Interaqua sa v privatizačnom projekte zaviazala zaplatiť za Imunu všetky úvery. Práve tie v posledných rokoch stupňovali jej predprivatizačnú agóniu. Pred niekoľkými týždňami došlo v Imune dokonca k protestnému zhromaždeniu zamestnancov, keď sa oneskorilo vyplácanie miezd.
Problémami Imuny sa začala minulý týždeň zaoberať vláda, ktorá rozhodla o zvýšení úveru z piatich miliónov mariek na sedem. Podnik už nebol schopný hradiť svoje dlhy a ohrozená bola aj výroba. Celkové dlhy podniku dosiahli 48 miliónov korún, a zvýšenie úveru by malo zabezpečiť splácanie záväzkov. Tým bude môcť podnik prevádzkovými zdrojmi financovať výrobu krvnej plazmy, ktorá je jeho najdôležitejším produktom. Práve minulotýždňové zvýšenie úveru bude predmetom posledných rokovaní medzi Interaquou a ministerstvom privatizácie.
TOMÁŠ VELECKÝ