Reštrukturalizácia bánk sa končí

BRATISLAVA - V druhej polovici tohto týždňa vydá rezort financií druhú časť emisie dlhopisov, ktorou ukončí proces reštrukturalizácie troch pôvodne štátom kontrolovaných bánk - Slovenskej sporiteľne, Všeobecnej úverovej banky a Investičnej a rozvojovej ..

BRATISLAVA - V druhej polovici tohto týždňa vydá rezort financií druhú časť emisie dlhopisov, ktorou ukončí proces reštrukturalizácie troch pôvodne štátom kontrolovaných bánk - Slovenskej sporiteľne, Všeobecnej úverovej banky a Investičnej a rozvojovej banky. Všetky tri banky dostanú na svoje účty dlhopisy v celkovom objeme takmer 21,3 miliardy korún. Ich splatnosť je rozložená na päť, sedem a desať rokov. Celkový objem dlhopisov vydaných na reštrukturalizáciu uvedených bánk sa tak vyšplhá na 105 miliárd Sk.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Výnos z viac ako polovice objemu z vydávaných dlhopisov je závislý od vývoja úrokových sadzieb na slovenskom peňažnom trhu. Ministerstvo financií ako ich emitent totiž určilo, že výnos dlhopisov bude určený ako priemer šesťmesačnej úrokovej sadzby BRIBOR (Bratislava Interbank Offered Rate) za predchádzajúci štvrťrok. Pevnou úrokovou sadzbou osem percent budú úročené dlhopisy v objeme 9,1 miliardy korún.

O tom, ako banky naložia s dlhopismi, zatiaľ nie je definitívne rozhodnuté. Miliardové objemy dlhopisov dostávajú banky, ktoré majú alebo čakajú na strategických investorov. Tí rozhodnú, či dlhopisy budú ponúknuté na predaj alebo ponechané v portfóliách banky. S reštrukturalizačnými dlhopismi, ktoré štát emitoval v januári, sa zatiaľ neobchoduje. Obchodníci na slovenskom kapitálovom trhu však už podľa informácií denníka SME registrujú signály z jednej z bánk vlastnených štátom predať v prípade záujmu investorov časť reštrukturalizačných dlhopisov.

SkryťVypnúť reklamu

Reštrukturalizačné dlhopisy dostávajú banky výmenou za štátom garantované pohľadávky voči agentúre Slovenská konsolidačná, ktoré by vzhľadom na svoju neštandardnosť skomplikovali proces ich privatizácie. Dlhopisy budú tento týždeň odpredané konsolidačnej agentúre, ktorá nimi vzápätí splatí svoje pohľadávky voči privatizovaným bankám.

MICHAL NALEVANKO

Štruktúra marcovej emisie reštrukturalizačných dlhopisov

Objem emisie (v mld Sk) Výnos Splatnosť

9,1 8 % p. a. marec 2006

4,7 šesťmesačný BRIBOR za

predchádzajúci štvrťrok marec 2008

7,497 šesťmesačný BRIBOR za

predchádzajúci štvrťrok marec 2011

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 7 103
  2. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 990
  3. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 4 279
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 4 039
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 3 794
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 499
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 065
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 565
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu