BRATISLAVA - Po otvorení kapitoly energetika, sa Slovensko rozhodlo vyjednávať o prechodnom období na ochranu domáceho trhu do roku 2007. „Maďarsko a Slovinsko od tejto požiadavky ustúpili a kapitolu už uzavreli. Prechodných období sa vzdali aj Česi a Poliaci, a preto sa dá očakávať, že kapitolu uzavrú čo najskôr,“ povedal pre SME generálny riaditeľ sekcie energetiky, nerastných surovín a hutníctva ministerstva hospodárstva Ondrej Studenec.
Európska únia (EÚ) požaduje od kandidátskych krajín, aby v čase vstupu bol ich trh s energiou otvorený minimálne pre zákazníkov s odberom 100 GWh. V SR by to znamenalo liberalizáciu asi tretiny trhu. To sa však podľa Studenca dá dosiahnuť pomerne rýchlo a aj bez prechodného obdobia. „Keďže na Slovensku je pomerne veľa veľkoodberateľov, pre odber 100 GWh by sme sa vedeli otvoriť prakticky hneď,“ povedal Studenec.
Lenže práve tento prvý krok bude podľa Studenca nielen dôležitý, ale i bolestivý.
Prechodné obdobie totiž slúži na ochranu monopolov, ktoré tak nie sú nútené pracovať konkurencieschopne. Veľké priemyselné podniky tým nemajú inú možnosť, ako kupovať energie od domácich monopolov, a to i napriek tomu, že vedia získať lacnejšie kontrakty v zahraničí. „Viaceré audity dokázali, že Slovenské elektrárne by mohli byť konkurencieschopné, ale musia byť pod tlakom,“ skonštatoval Studenec.
Medzi mlynskými kameňmi - otvorením a ochranou trhu - sa nenachádza len Slovensko. Ani lídrom EÚ sa cez víkend nepodarilo dosiahnuť dohodu o konkrétnych podmienkach plného otvorenia trhu s energiami. Našli však spoločnú reč v tom, že Európska komisia má legislatívne nástroje, ktorými dokáže vyvinúť tlak na členské krajiny, aby liberalizovali svoje trhy. Obmedzila by sa tak sila monopolných dodávateľov, ktorí neférovo súťažia na otvorených trhoch ostatných krajín EÚ. Včera o tom informoval denník Financial Times.
TOMÁŠ KURTANSKÝ