Minister pôdohospodárstva Zsolt Simon chovateľov hydiny ubezpečil, že všetky hospodárske chovy, ktoré by mali byť v prípade vírusu zlikvidované, majú nárok na kompenzáciu. Povedal to včera na stretnutí so zástupcami chovateľov hydiny, poľovných združení, štátnej veterinárnej a potravinovej správy.
Minister Simon povedal, že v Európe neexistuje registrovaná účinná vakcína na ochranu chovov. Očkovanie každého kusa hydiny na Slovensku by bolo podľa neho prácne a spôsobilo hospodárske škody. "Účinnejšia je jej ochrana. Ak niektorá krajina bude hydinu očkovať, Slovensko zareaguje zákazom dovozu. Vakcína je istou formou vírusu vtáčej chrípky," vysvetlil Simon.
V okolitých krajinách sa vírus chrípky potvrdil väčšinou pri labutiach, raz pri husi a kačici. Najväčšiu hrozbu teda predstavuje vodné vtáctvo. "Musíme zabrániť, aby sa vírus dostal ku domácej hydine. Riziko hrozí najmä do konca marca, keď sťahovavé vtáky obvykle odlietajú z nášho územia," povedal riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Jozef Bíreš.
Úhyn vodného vtáctva na Slovensku nie je tento rok podľa Bíreša zvýšený, iba si ho verejnosť viac všíma. Vodné vtáky hynú na infekčné ochorenia, otravy i v dôsledku nárazov do stĺpov elektrického vedenia či zamrznutia.
Štátny veterinárny ústav vo Zvolene skúmal tento rok 182 vzoriek uhynutej hydiny, z toho sto vyšetrení už ukončil.
Podľa Simona nie je dôvod na paniku, no treba dôsledne dodržiavať opatrenia proti šíreniu vtáčej chrípky.
Ľudia by sa mali vyhýbať priamemu kontaktu s uhynutým vtákom. Ministerstvo zriadilo pre občanov bezplatnú protinákazovú linku 0800 127 127. (bej)