FOTO SME - PAVOL FUNTÁL |
Nové možnosti vzdelávania
(a teda aj profesijného uplatnenia) ponúka Stredné odborné učilište pre sluchovo postihnutú mládež v Bratislave. "V nasledujúcom školskom roku už budeme fungovať aj ako stredná odborná škola," vysvetľuje riaditeľka školy Eva Kršková. "Vďaka projektu, ktorý bol podporený z Európskeho sociálneho fondu rozbiehame nové odbory - propagačnú grafiku, strojárstvo so zameraním na grafické systémy a grafické systémy v odevníctve."
V Bratislavskom regióne je totiž pre sluchovo postihnutú mládež len jedno stredné odborné učilište. A deti, ktoré sa so svojím postihnutím nemohli integrovať do bežných škôl, ale mali na viac, museli ísť študovať na špeciálne gymnázium do Kremnice.
Eva Kršková je presvedčená, že počítače zlepšia možnosti vzdelávania aj pracovného uplatnenia pre jej zverencov. Pri skvalitňovaní ponuky školy sa riadi pomerne jednoduchými a zrozumiteľným kritériami: "Táto škola bude dobrá vtedy, keď som ochotná prihlásiť na ňu aj svoje dieťa," hovorí Kršková. Škola ponúkala donedávna vzdelávanie len v niekoľkých klasických odboroch - učili sa tu napríklad knihári, čalúnnici, krajčíri, kaderníci, strojní mechanici. Od septembra 2005 začali učiť počítačovú grafiku v odboroch odevníctvo, umelecko-remeselné práce a strojný mechanik. "Myslím, že budúcnosť pre naše deti by mohla byť práve vo výpočtovej technike," myslí si riaditeľka Kršková. "Teraz sa veľmi rýchlo mení obsah vzdelávania a my chceme poskytovať aj možnosť rekvalifikácie pre tých sluchovo postihnutých, ktorí stratili prácu." A tak sa na škole začali používať programy AutoCad (pre strojárstvo a pre umelecko-remeselné práce) a Tailor pre štúdium odevníctva.
Nedostatok sluchu oddeľuje postihnutých od zdravej populácie, podľa Evy Krškovej však už izolácia sluchovo postihnutých nie je taká veľká - verejnosť sa naučila s týmito ľuďmi viac počítať.
O niektoré profesie, ktoré učilište ponúka je dnes už pomerne malý záujem. Málo detí sa hlási napríklad na odbor strojný mechanik. "Myslím, že je to škoda, toto bolo pre našich žiakov veľmi dobré povolanie, ale k rodičom sa zrejme ešte nedostali informácie, že tieto odbory majú perspektívu," hovorí Eva Kršková. "Aj na odbor záhradník sa hlási málo detí a tiež by sa, myslím, uplatnili."
(gal)