
Nemeckí policajti zasiahli proti demonštrantom pri meste Dannenberg. FOTO - ČTK/AP
nemeckého vyhoretého jadrového paliva francúzskou firmou Cogema. Nemci si zvyšky jadrového paliva, ktoré už nie je dobré na nič, len na bezpečné definitívne uskladnenie, dlho neodvážali. Včera mala cez hranice prejsť prvá zásielka po štyroch rokoch.
Pre Paríž je to dobrá správa. Nespokojní sú však ekologickí aktivisti. V nepríjemnej situácii sú aj Zelení, ktorí by chceli do roku 2022 dosiahnuť, aby sa v Nemecku úplne prestala vyrábať jadrová energia.
V roku 1998 si Nemecko odmietlo odviesť z Francúzska zvyšky paliva. Pri prevoze sa ukázalo, že z neho ešte stále uniká radiácia.
Francúzske zákony nedovoľujú trvalé uskladnenie cudzieho jadrového odpadu. Všetky zvyšky po recyklovaní v meste La Hague musia byť vrátené spolu s recyklovaným palivom. Paríž preto na odplatu odmietol prijať ďalšie zásielky na recyklovanie od Nemecka, a tak obchod stagnoval. V Nemecku sa hromadil jadrový odpad.
Teraz firma Cogema tvrdí, že transport spĺňa všetky bezpečnostné podmienky.
Prevážanie rádioaktívneho odpadu zakaždým sprevádzajú protesty ekologických aktivistov. Nemecká červeno-zelená koaličná vláda sa protestov obávala a Berlín preto prevoz stále odďaľoval. Najskôr sa čakalo na kompromis o odstúpení od jadrovej energie, potom na opravu mostu neďaleko Gorlebenu, kde má byť palivo trvalo uskladnené, a potom na regionálne voľby.
Spor sa urovnal až teraz vo februári, keď Nemecko navštívil francúzsky premiér Lionel Jospin. Nemecký minister životného prostredia Jürgen Trittin, ktorý pred rokmi sám protestoval v skladisku odpadu v Gorlebene, nedávno vyhlásil: „Musíme si vziať svoj odpad späť. Nemôžeme ho tam nechať. Francúzski zelení by nám to nikdy neodpustili – a právom.“
„Obojsmernej“ premávke odpadu teda už nič nestojí v ceste. Do Nemecka by sa malo vrátiť ešte 15 zásielok – pravdepodobne po dve každý rok – a opačným smerom sa v priebehu ďalších štyroch rokov prevezie tisíc ton nemeckého odpadu na spracovanie.
KLAUDIA LÁSZLÓOVÁ
RECYKLOVANIE ODPADU JE LEN DOČASNÝM RIEŠENÍM
V najväčšej továrni na spracovanie jadrového odpadu na svete vo francúzskom meste La Hague, ktorá patrí firme Cogema, sa chemickými procesmi odstráni z vyhoretého jadrového paliva urán, plutónium a ďalšie rádioaktívne látky. Tie sa potom vo forme Mox, t. j v zmesi oxidov uránia a plutónia, môžu opäť využiť na výrobu jadrovej energie, píše denník Libération. Tento proces sa však nedá opakovať donekonečna. Splodiny z paliva Mox sa už ďalej spracovávať nedajú a sú stále vysoko rádioaktívne. Preto je recyklovanie jadrového odpadu touto metódou len dočasným odkladom riešenia problému, čo ďalej s rádioaktívnym odpadom. (kl)