Palestínčania sledujú prostredníctvom videokonferencie z Ramalláhu prísahu nového palestínskeho premiéra z hnutia Hamas Ismaila Haníju. FOTO - SITA/AP
Hamas v sobotu po prvom zasadaní novozvoleného parlamentu definitívne ovládol palestínsku politiku. Má väčšinu poslancov, šéfa parlamentu Abdela Aziza Duaiku aj premiéra Ismaila Haníju. Ukázal, že nesúhlasí s politikou predsedu samosprávy Mahmúda Abbása a nebude sa riadiť jeho predstavami.
Vedenie hnutia odmietlo Abbásove výzvy na rešpektovanie doterajších dohôd s Izraelom. Abbás vo svojej reči pred poslancami pritom vyslovil len minimálne požiadavky a vôbec nespomenul uznanie židovského štátu a odzbrojenie Hamasu. To sú kľúčové podmienky Izraela na začatie dialógu s novou palestínskou samosprávou.
Izrael včera na tvrdohlavosť Hamasu zareagoval odmietnutím komunikácie a zastavením prísunu peňazí. Schválil aj sériu ďalších sankcií. Neboli také tvrdé, ako sa očakávalo, ale samosprávu zasiahnu. Úradujúci izraelský premiér Ehud Olmert palestínsku vládu označil za "teroristickú samosprávu", s ktorou nehodlá rokovať, ak nezmení svoje postoje.
Sobotná slávnostná prísaha parlamentu ukázala, že vzťahy medzi vládnucim hnutím a predsedom samosprávy budú komplikované. Hoci obidve strany obavy tlmili vyhláseniami, že sú pripravené na dialóg, podľa pozorovateľov čoskoro hrozí kríza. Nejde len o rozdielne názory na politiku voči Izraelu, ale aj o to, že Abbás má právomoci nad bezpečnostnými silami. To sa Hamasu nepáči. Z palestínskych území agentúry permanentne hlásia konflikty medzi členmi Hamasu a oficiálnou bezpečnosťou. Odohrávali sa aj počas zasadania parlamentu.
Dlhoročný analytik palestínskej politiky Danny Rubinstein v denníku Haarec napísal, že Abbás vo svojom prejave nepovedal jednu dôležitú vec: nevyzval medzinárodné spoločenstvo, aby podporilo vládu vedenú Hamasom. Znamená to, že sa od takejto vlády vzďaľuje a na medzinárodnom poli bude robiť vlastnú politiku.
Abbás sa dostáva do podobnej situácie ako jeho predchodca Jásir Arafat pred tromi rokmi. Bol v permanentnom spore s vládou, ktorej siahal na právomoci. Pradoxné je, že jej predsedom vtedy bol práve Mahmúd Abbás. Hamas včera oficiálne vo funkcii premiéra potvrdil Ismaila Haníju. Ten by už dnes mal začať rokovania o zostavení novej vlády. Čakajú ju dve ťažké úlohy: získať peniaze a medzinárodné uznanie. (mik)
Izrael zaviedol menej tvrdé sankcie
Izraelská vláda včera schválila sériu opatrení proti palestínskej samospráve ovládanej hnutím Hamas. Podľa pozorovateľov prijala menej prísny plán zrejme pod medzinárodným tlakom. Opatrenia sa budú zavádzať postupne. S okamžitou platnosťou vláda zastavila transfer 50 miliónov dolárov mesačne na palestínske územia. Ide o dane, ktoré vyberá pre samosprávu. Kabinet v prvej fáze taktiež vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby prestalo s finančnou pomocou samospráve. Nemá sa to však vzťahovať na humanitárne projekty. Zakázal tiež dovoz zbraní na palestínske územia aj pohyb členov Hamasu. Sprísnia sa bezpečnostné prehliadky na vstupoch do Izraela a budú pokračovať aj protiteroristické operácie. Vláda zatiaľ neprijala rozhodnutie, či zakáže vstup palestínskym robotníkom do Izraela. (mik)