Od soboty štvornásobný olympijský víťaz Nór Kjetil Andre Aamodt.
FOTO - REUTERS
Keď si v nedeľňajšom zjazde nórsky zjazdár Kjetil Andre Aamodt nepríjemne natiahol väzy v kolene a vzdal sa šance obhajovať zlato v utorňajšej kombinácii, zdalo sa, že sen o ôsmej olympijskej medaile je nenávratne preč. Lekári dali 34-ročného nórskeho veterána ako-tak do poriadku. To dvanásťnásobnému majstrovi sveta stačilo. Na chvíľu ignoroval bolesť a v sobotňajšom zjazde si došiel po štvrtý titul olympijského šampiona a stal sa s ôsmimi cennými kovmi najúspešnejším alpským lyžiarom pod piatimi kruhmi. "Keď som v zjazde skočil ten prvý skok a ozvala sa príšerná bolesť v kolene, myslel som si, že je koniec. Tak som vypustil kombináciu a dúfal, že budem môcť ísť aspoň super-G. Oplatilo sa," citovala šťastného Aamodta CNN.
Zranenia a choroby ho priam priťahujú, no on vyhráva, akoby sa nechumelilo. Tri mesiace pred olympiádou v Albertville 1992 ho skosila mononukleóza. Ležal v nemocnici, dostával infúzie a schudol jedenásť kíl. Aby vo Francúzsku po návrate na svahy vyhral ako prvý Nór po štyridsiatich rokoch superobrovský slalom. A pridal k nemu bronz v obrovskom slalome.
Teraz ho trápilo koleno, no ani Američania Miller s Rahlvesom, ani Rakúšan Hermann Maier (skončil druhý o 12 stotín sekundy) to v sobotu v Sestriere nedokázali využiť. "Som hrdý na to, čo som tu predviedol," usmieval sa druhý zjazdár, ktorý dokázal obhájiť olympijské zlato. Pred ním sa zlaté double podarilo len Albertovi Tombovi v obrovskom slalome. Taliansky idol bol najrýchlejší v Calgary 1988 i o štyri roky neskôr v Albertville.
Konkurenti sa už pýtajú, kedy to už zabalí, no Aamodtovi sa zo svahov nechce. "Budúci rok chcem určite pokračovať. Už som to doma predebatoval s manželkou a súhlasila. Čo bude ďalej, netuším. Mám mesačnú dcérku a rád by som ju videl rásť," hovorí Kjetil, ktorý sa oženil s bývalou baletkou a modernou gymnastkou Stine Ostvoldovou.
Aamodt začínal s kariérou pred sedemnástimi rokmi a stále sa drží v popredí, čo dokazuje aj 21 víťazstiev vo Svetovom pohári. "Asi som najmladší i najstarší olympijský víťaz," tvrdil po chvíľke zamyslenia. Keď ho v Albertville 1992 dekorovali po prvý raz za olympijského šampióna, mal len dvadsať. Tohto roku v septembri oslávi tridsiate piate narodeniny. Najstarším alpským olympijským víťazom bol doteraz Rakúšan Stephan Eberharter. Cieľovú fotobunku v obrovskom slalome pred štyrmi rokmi preťal ako 32-ročný.
"Je to vzrušujúci pocit. Držať sa toľké roky medzi najlepšími. V posledných pretekoch som mal aj šťastie, lebo nie ja, lež Hermann Maier je najlepší v super-G. Tých dvanásť stotiniek je malý rozdiel, ale teší ma, že v môj prospech," dodal Aamodt. Na rozdiel od Rakúšana sa však len nestarnúci Nór môže pochváliť tromi olympijskými zlatými zo super-G.
Super-G mužov
1. Kjetil-Andre Aamodt (Nór.) 1:30,65, 2. Hermann Maier (Rak.) +0,13, 3. Ambrosi Hoffmann (Švaj.) +0,33, 4. Erik Guay (Kan.) +0,43, 5. Aksel Lund Svindal (Nór.) +0,45, 6. Marco Büchel (Licht.) +0,57, ... 40. Jaroslav Babušiak + 4,76, 46. Ivan Heimschild +5,93.
Aamodt na zimných olympiádach
Albertville 1992 3. v obrovskom slalome 1. v super-G
Lillehammer 1994 2. v zjazde 2. v kombinácii 3. v super-G
Nagano 1998 5. v super-G
Salt Lake City 2002 4. v zjazde 7. v obr. slalome 1. v kombinácii 1. v super-G 6. v slalome
Turín 2006 4. v zjazde 1. v super-G
Spolu: 4 zlaté 2 strieborné 2 bronzové
Autor: rh