onárov ešte zhorší a nastane odlev ďalších koncesionárov.
Vedenie rozhlasu preto listom apeluje na prezidenta aj parlament. "Upozorňujeme ich na to, že táto novela prináša pre obidve médiá veľmi zložitú situáciu," povedala štatutárna zástupkyňa rozhlasu Hilda Gajdošová.
Nesúhlasí so všetkými ustanoveniami, za najväčší problém však považuje zmenu definície prijímača. Podľa novely sú totiž od poplatkov oslobodené zariadenia schopné prijímať a reprodukovať rozhlasové alebo televízne programy, ak je ich prevažujúce určenie iné. Podľa Galbavého sa tak mali pred platením ochrániť vlastníci mobilov a počítačov. Gajdošová je presvedčená, že ustanovenie umožní hromadné odhlasovanie koncesionárov. "Také veže, rádiobudíky, CD prehrávače s rádiom, mp3 s rádiom, to všetko môžu byť zariadenia, kde je prevažujúce určenie iné," hovorí Gajdošová.
Očakáva, že zmeny by mohli poslanci odsúhlasiť v zákone o koncesionárskych poplatkoch z dielne STV a SRo, ktorý je v parlamente.
Výhrady proti Galbavého novele vyjadrila aj Rada STV a šéf STV Richard Rybníček, ktorý ju označil za likvidačnú. Považuje ju za jedno z ďalších nesystémových riešení, ktorými dostávajú poslanci obe médiá len do problémov. "Bude na politikoch, aby raz a navždy jasne povedali, ako chcú, aby médiá fungovali," povedal Rybníček.
Galbavý (SDKÚ) si za svojou novelou stojí. Súčasné problémy si podľa neho zavinili médiá samy. "Prečo STV a SRo od roku 1995 neposielali výzvy neplatičom, aby si svoju istinu zaplatili, podobne, ako to robia plynárne, elektrárne, ktoré komunikujú so svojím klientom v pravidelných intervaloch?" pýta sa Galbavý. Podľa neho hromadné odhlasovanie po prijatí novely nehrozí, lebo od platenia sú oslobodené len mobily a počítače. "Rozhlasový prijímač, ktorý má príslušenstvo ako CD prehrávač, sa považuje stále za rozhlasový prijímač. Povinnosť platiť ostáva."