úšťajú iný variant ako nezávislé Kosovo, Srbi nechcú ísť ďalej ako širšiu autonómiu.
Podľa kuloárnych informácií sa medzinárodná spoločnosť prikláňa skôr k nezávislému Kosovu, ako si to želá väčšina z dvoch miliónov Albáncov. Návrh Belehradu na dvadsaťročné podržanie riešenia statusu medzi západnými diplomatmi nemá veľký úspech. Podľa pozorovateľov nakoniec srbský vyjednávací tím pod tlakom západnej diplomacie ustúpi.
"Srbi síce návrh neakceptujú, západ však s nimi stráca trpezlivosť," povedal zástupca šéfredaktora kosovského denníka Koha Ditore Naser Miftori. Plán Belehradu podľa neho pripomína rozdelenie Bosny podľa entít na základe Daytonskej dohody. "A práve tomu sa chce Západ vyhnúť," dodáva.
Nezávislé Kosovo na princípe multietnického štátu s rozsiahlymi právami menšín odporúča aj vplyvný medzinárodný think-tank International Crisis Group. Takisto vyzýva, aby sa predstavitelia desaťpercentnej srbskej menšiny do vyjednávania zapojili aktívne v kosovskej delegácii. Pod vplyvom Belehradu totiž Srbi účasť v kosovskej delegácii odmietli.
Hneď prvé kolo rozhovorov o budúcom statuse Kosova, ktoré vedie splnomocnenec OSN Martti Ahtisaari, sa považuje za najkomplikovanejšie a najťažšie. "Ide o decentralizáciu, vybudovanie silných lokálnych inštitúcií, odovzdanie moci centrálnej vlády jednotlivým regionálnym samosprávam," hovorí Haziri. V praxi to znamená, kto bude v jednotlivých regiónoch Kosova vládnuť a disponovať s financiami.
Rozhovory sa začínajú s mesačným odkladom, čo si vyžiadala smrť kosovského prezidenta Ibrahima Rugovu. Kosovský parlament už zvolil za jeho nástupcu Fatmira Seidiua, ktorý podľa pozorovateľov ako skúsený ústavný právnik môže zohrať ešte efektívnejšiu rolu ako Rugova.
Ahtisaari vyzýva, aby sa rokovania veľmi rýchlo venovali praktickým otázkam a neboli zatienené politickými spormi. Kosovo, ktoré je po vojne v roku 1996 pod správou OSN, je jednou z dvoch krajín v Európe, ktoré majú negatívny hospodársky rast. V provincii je 60-percentná nezamestnanosť.
"Bez vyriešenia statusu Kosova sa dlhodobo neudržateľná situácia v regióne bude len komplikovať. Najmä preto západ tlačí, na čo najrýchlejšie vyriešenie otázky," hovorí Miftori.
Autor: MIREK TÓDA, Priština